Washington/New York/Abuja 6. mája (TASR) - Organizácia Spojených národov a Spojené štáty americké privítali dnes podpísanie mierovej dohody medzi sudánskou vládou a povstaleckou skupinou z Darfúru. Podľa Bieleho domu je piatková dohoda významným krokom na ceste k mieru v krízovej oblasti na západe Sudánu.
USA vyjadrili mierovej dohode úplnú podporu a ubezpečili, že spolu s medzinárodným spoločenstvom budú vyvíjať ďalší tlak na jej realizáciu. "Je to pamätný deň pre ľudí v Darfúre," uvádza sa v stanovisku Bieleho domu.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v piatok v New Yorku zdôraznil potrebu humanitárnej pomoci pre krízovú oblasť a vyzval občanov Sudánu, aby sa na nej podieľali. "Nenechajte to iba na vládu," povedal Annan.
Dohodu podpísali obe strany po týždni intenzívnych rokovaní a pod medzinárodným tlakom na uzavretie dvojročných rozhovorov o Darfúre, ktoré prebiehali v Nigérii pod záštitou Africkej únie (AÚ). Dohodu podporujú tiež USA, Británia, Európska únia a Liga arabských štátov (LAŠ).
V piatok vo večerných hodinách nakoniec dohodu podpísalo aj odštiepenecké krídlo Sudánskej oslobodzovacej armády (SLA), ktoré predtým odstúpilo od mierových rokovaní. K dohode nepristúpilo Hnutie pre spravodlivosť a rovnosť (JEM), ktoré žiada zásadné zmeny textu.
Povstalci v etnicky zmiešanom Darfúre - regióne veľkosti Francúzska - sa chopili zbraní začiatkom roku 2003 s tým, že Arabmi vedená centrálna vláda v Chartúme región zanedbáva. Vláda bola terčom obvinení z podpory arabských milícií, tzv. džandžavídov, ktorí v Darfúre viedli brutálnu kampaň proti černošskému obyvateľstvu.
Konflikt, ktorý OSN označuje za najhoršiu humanitárnu krízu súčasnosti, si vyžiadal takmer 200.000 obetí na životoch, väčšinu v dôsledku hladu a chorôb. Kampaň podpaľačstva, lúpenia a znásilňovania vyhnala viac ako dva milióny ľudí z domovov do utečeneckých táborov v Darfúre a susednom Čade.