Mexiko 4. mája (TASR) - Mexický prezident Vicente Fox odstúpil od zámeru podpísať kontroverzný zákon o dekriminalizácii držania malého množstva drog. Legislatívu vrátil Kongresu na prepracovanie.
Fox požiada "Kongres, aby urobil potrebné opravy a dal jasne najavo, že držanie drog a ich konzumácia v našej krajine sú, a naďalej budú, trestnými činmi," uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.
Fox svojim rozhodnutím, ktoré oznámili v stredu neskoro večer, zrejme ustúpil tlaku USA na sprísnenie zákona, aby sa predišlo drogovému turizmu.
Ešte v utorok Foxov hovorca zákon označil za "pokrok" a vyhlásil, že prezident ho podpíše. Návrh, ktorý Kongres schválil v piatok, vyvolal búrku kritiky, keďže ruší postihy pre držanie malého množstva drog - okrem mäkkých aj heroínu, metamfetamínov a iných.
Zákonodarný zbor sa zíde až v lete a v novom zložení, keďže 2. júla sa konajú voľby celej dolnej komory a tretiny Senátu.
Podporovateľ zákona, senátor Jorge Zermeno z Foxovej konzervatívnej Strany národnej akcie vyjadril presvedčenie, že Kongres bude otvorený pre zmenu legislatívy. Tá má spočívať v tom, že pred stíhaním nebudú chránení všetci konzumenti drog, ale len uznaní narkomani.
Schválenie zákona prekvapilo Washington, ktorý ráta s podporou Mexika vo vojne proti gangom, ktoré do USA cez Mexiko pašujú obrovské množstvá kokaínu, heroínu, marihuany a metamfetamínov.
Tiež sa stal terčom kritiky zo strany úradov v dovolenkových strediskách, ktoré sa obávali záplavy "drogových turistov".
Zákon dovoľuje držať do päť gramov marihuany (asi štyri jointy), päť gramov ópia, 25 miligramov heroínu, a 500 miligramov kokaínu (asi štyri "čiary"). Tiež dekriminalizuje držanie obmedzeného množstva iných drog, vrátane LSD, halucinogénnych húb, amfetamínov a peyote - psychotropného kaktusu z mexických púští.
Podľa expertov však zákon však obsahuje mnoho pozitívnych prvkov: oprávňuje štátnu a miestnu políciu - nielen federálne úrady - prenasledovať drogových dílerov, sprísňuje niektoré tresty za obchodovanie s drogami a zaplátal diery v zákonoch, ktoré díleri dlho využívali, aby sa vyhli stíhaniu. Nevôľu mnohých - v Mexiku aj v zahraničí - však vyvolala klauzula o širokej dekriminalizácii.