
Palma de Mallorca 28. marca (TASR) - Španielsky ostrov Malorka láka slávnych a bohatých ľudí, ktorí si tu stavajú honosné vily, ale aj tento trend má - tak ako všetko - svoje hranice. Miestne úrady vyzvali bývalú nemeckú tenisovú hviezdu Borisa Beckera, aby zbúral časť svojej prázdninovej rezidencie, pretože svojou nadmernou rozlohou ohrozuje životné prostredie.
Trojnásobný wimbledonský víťaz musí nielen zbúrať časť svojho sídla neďaleko prímorského letoviska Arta na východe ostrova, ale podľa miestnej tlače mu navyše hrozí pokuta v prepočte 300.000 dolárov.
Malorka s otvorenou náručou víta celebrity, ktoré priťahujú turistov a rovnako srdečne privítala aj 33-ročného Borisa Beckera. Pravda len dovtedy, kým si tu nevybudoval obrovskú rezidenciu, na ktorú nemal stavebné povolenie.
Rozloha víl v okolí letoviska Arta môže podľa miestnych zákonov dosahovať maximálne 500 metrov štvorcových. Beckerovo sídlo však zaberá minimálne 987 metrov štvorcových, ba dokonca niektorí experti odhadujú, že sa rozkladá až na 2000 metroch štvorcových.
Rezidencia je postavená na pozemku s rozlohou 125.000 metrov štvorcových a patria k nej domčeky pre hostí, ubytovanie pre personál, bazén, tenisový kurt, plus samotné Beckerovo sídlo, ktoré je vybavené najmodernejším bezpečnostným zariadením. Takýto rozsiahly komplex sa aj na Malorke považuje za "extravaganciu".
Slávny tenista sa bráni a upozorňuje úrady, že kúpil vlastne štyri stavebné pozemky, ktoré spojil do jedného, takže pri výpočte výslednej plochy jeho rezidencie by sa mal brať do úvahy aj tento fakt. Úrady na ostrove však takéto argumenty odmietajú.
"Malorka je pre nás dôležitejšia než hociktorá slávna osobnosť. Nemôžeme urobiť výnimku, pretože už na druhý deň by nás zaplavili tisíce žiadostí o výnimku," vysvetľuje šéf stavebného odboru na radnici v Arte, Rafael de Lacy.
Becker nie je jediný slávny Nemec, ktorý narazil na Malorke na ťažkosti. Aj jeho rodáčka, topmodelka Claudia Schifferová spoznala na vlastnej koži, aké je to ťahať sa s miestnymi úradmi za prsty. Tá pre zmenu pri stavbe svojej vily na západe ostrova oplotila aj verejný turistický chodník. Napokon sa však dohodla s miestnymi úradmi, že na vlastné náklady nechá vybudovať nový chodník, ktorý jej vilu v úctivej vzdialenosti obíde.
Becker sa môže proti rozhodnutiu stavebného úradu odvolať, všetko však nasvedčuje tomu, že žiadosť o zbúranie časti svojho sídla nakoniec akceptuje.
"Nemyslím, že Becker sa do tejto situácie dostal vlastnou vinou, ale vinou architektov a stavbárov, ktorí mu zle poradili a zarobili na ňom. To sa bohatým ľuďom občas stáva," konštatuje de Lacy.