Washington 2. mája (TASR) - Napriek širokej americkej podpore patria Irak i Afganistan k najzraniteľnejším štátom sveta. Konštatuje sa to v dnes zverejnenej spoločnej štúdii amerického časopisu Foreign Policy (Zahraničná politika) a nadácie Fund for Peace.
V druhom ročníku štúdie je na zozname s názvom Failed States (štáty, ktoré zlyhávajú) za krajinu s najväčším napätím označený Sudán, a to z dôvodu násilných vnútorných konfliktov.
Jedenásť z 20 najzraniteľnejších krajín zo 148 skúmaných územných celkov leží v Afrike. Na druhej a tretej priečke sa umiestnili Konžská demokratická republika a Pobrežie slonoviny - oba štáty sú v ostatných rokoch až chronicky nestabilné.
Od roku 2005, keď vyšla prvá štúdia o nestálych krajinách, sa zhoršila situácia v Iraku, ktorý sa umiestnil na štvrtom mieste, a v poradí desiatom Afganistane.
Irak dopadol najhoršie v kategórii úniku profesionálnych odborníkov do zahraničia. Ich exodus je čoraz väčší a krajina zostáva bez vyškolených občanov, ktorí by mali zastávať dôležité miesta doma.
Na nestabilitu krajiny poukázala aj správa amerického Ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorej k 30 percentám teroristických útokov z celého sveta dochádza práve v Iraku.
Čo sa týka dostupných ľudských zdrojov, čelí Afganistan odlišným problémom ako Irak. Kým vzdelaní utečenci sa len pomaly vracajú do krajiny od roku 2001, keď Američanmi vedené jednotky zvrhli vládu Talibanu, drvivá väčšina chudobných Afgancov sa už vo veľkom počte vrátila z Iránu a Pakistanu.
Medzi ďalšie nestabilné krajiny zaraďuje štúdia aj Pakistan, Čínu, Indiu, Zimbabwe, Nigériu, Venezuelu, Dominikánsku republiku, Guatemalu či Bosnu a Hercegovinu. Dôležitým modernizačným faktorom pre balkánskych Bosniakov je skutočnosť, že ich láka vidina možného členstva v EÚ.
2 dem žab