Vyplýva to z prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť National Geographic.
Takmer tretina Američanov vo veku od 18 do 24 rokov nevedela dokonca ukázať na mape svojej vlasti Louisianu - štát najviac postihnutý hurikánom Katrina - a polovica nenašla ani Mississippi.
Dve tretiny respondentov nevedeli, že zemetrasenie z októbra 2005, pri ktorom zahynulo 70.000 ľudí, sa odohralo v Pakistane. Takmer polovica nedokázala na mape Ázie nájsť indický subkontinent a tri štvrtiny neboli schopné na blízkovýchodnej mape "vypátrať" Izrael.
Šesť z desiatich mladých Američanov označilo za najprísnejšie stráženú hranicu na svete - namiesto pásma medzi severom a juhom Kórejského polostrova - americko-mexickú hraničnú líniu, cez ktorú smeruje do USA prílev nelegálnych imigrantov.
Tri štvrtiny opýtaných nemali ani tušenia, že angličtina je najrozšírenejším materským jazykom na svete. Napriek tomu si len 14 percent mladých Američanov myslí, že je potrebné naučiť sa cudzí jazyk.
Len menej ako traja z desiatich vyjadrili presvedčenie, že je potrebné vedieť, kde sa nachádzajú krajiny, o ktorých sa hovorí v správach. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý realizovalo výskumné centrum Roper na vzorke 510 respondentov v decembri a januári.
Geografická negramotnosť podľa National Geographic negatívne ovplyvňuje ekonomiku USA, ale aj životné prostredie či vzťahy s inými národmi a prispieva k izolácií Američanov od zvyšku sveta.
Spoločnosť preto ohlásila plány na spustenie veľkej multimediálnej kampane s názvom "Môj nádherný svet", zameranej na deti a mládež vo veku od osem do 17 rokov. Cieľom akcie je motivovať vzdelávacie inštitúcie a rodičov k intenzívnejšej podpore vzdelávania v geografii.
2 rsc žab