(rozšírená o neoficiálne podozrenia zo špionáže, sprenevery, potvrdenie zadržania občana USA, s opravou, že Perišič je ÚRADUJÚCIM vicepremiérom Srbska)
Belehrad 15. marca (TASR) - Juhoslovanská vojenská polícia zatkla úradujúceho srbského vicepremiéra a bývalého šéfa generálneho štábu armády Momčila Perišiča.
"Pán Perišič bol zatknutý vojenskou políciou, nemáme žiadne iné informácie. K zatknutiu došlo v noci (zo štvrtka nadnes) v Belehrade," povedal Nebojša Mandič, blízky spolupracovník generála. Informačná služba armády v prvej reakcii oznámila, že informáciu nemôže potvrdiť ani vyvrátiť.
Nemenovaný vysoký predstaviteľ juhoslovanskej vlády citovaný agentúrou AP povedal, že Perišiča (58) zatkli na základe podozrenia zo špionáže. Podľa belehradských zdrojov spolu s generálom zadržali jedného alebo dvoch amerických občanov, ktorých po vypočutí prepustili. Americká ambasáda informácie o zadržaní jedného občana USA nepriamo potvrdila oznámením, že podá formálny protest proti štvrtkovému zadržaniu diplomata juhoslovanskými bezpečnostnými službami. "Zástupca amerického veľvyslanectva v Belehrade, ktorý sa minulú noc vo verejnej reštaurácii stretol s vysokým predstaviteľom srbskej vlády bol svojvoľne zatknutý a držaný v samoväzbe 15 hodín," uvádza sa vo vyhlásení ambasády, ktoré podpísal hovorca Paul Denig. V komuniké sa uvádza, že zadržaného medzičasom prepustili.
Podľa vojenských zdrojov citovaných agentúrou AP Perišiča zadržali, keď odovzdával tajné armádne dokumenty, ktoré "môžu (exprezidenta Slobodana) Miloševiča spájať s vojnovými zločinmi".
Proces s Miloševičom sa pred haagskym tribunálom začal 12. februára.
Perišičovo zatknutie vojenskou kontrarozviedkou KOS môže znamenať, že Miloševič má stále značný vplyv medzi tvrdým jadrom vojenských veliteľov.
Zdroje agentúry DPA vyslovili dohady, že Perišičovo zatknutie môže súvisieť s obvineniami zo sprenevery armádnych fondov vo výške 45 miliárd dinárov, čo je podľa súčasného kurzového lístka asi 67 miliónov dolárov.
Súčasný šéf generálneho štábu Nebojša Pavkovič Perišiča podľa dnešné vydania denníka Nacional obvinil, že financie armády zneužíval v rokoch 1993-98.
Perišič - predseda Hnutia za demokratické Srbsko (PDS), jedného z 18 subjektov DOS - bol šéfom generálneho štábu v rokoch 1993-1998, počas konfliktov v Chorvátsku a Bosne. Chorvátsky tribunál ho v neprítomnosti odsúdil na 20 rokov väzenia za vydanie rozkazov na delostrelecké ostreľovanie jadranských miest Šibenik a Zadar.
Z postu ho koncom roku 1998 odvolal vtedajší juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič po tom, čo generál otvorene kritizoval jeho kosovskú politiku a varoval pred vojenskou konfrontáciou s NATO. Perišič sa následne pridal k opozícii a založil vlastnú stranu.
Po ostatných srbských parlamentných voľbách bol v januári 2001 vymenovaný do funkcie republikového vicepremiéra. Asi pred rokom sa v belehradskej tlači objavili špekulácie, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vzniesol proti Perišičovi žalobu.
Podľa rozhlasovej stanice B-92 je Perišič, poslanec srbského parlamentu, chránený imunitou v prípade, že mu v prípade podozrenia zo spáchania trestu nehrozí trest viac ako päť rokov väzenia.
Krátko predtým, ako informácie o Perišičovom zadržaní prenikli na verejnosť, srbský minister spravodlivosti Vladan Batič vyhlásil, že osoby podozrivé z vojnových zločinov budú zatknuté a vydané do Haagu. "Srbsko nebude celkom určite kritizované za nedostatočnú spoluprácu" s tribunálom OSN, povedal minister.
OSN podmienilo poskytovanie finančnej pomoci Belehradu tým, že tamojšie úrady začnú do 31. marca plne spolupracovať s ICTY.
2 3 5 20 ari juh