Washington 28. apríla (TASR) - Slovensko je z pohľadu slobody tlače podľa americkej neziskovej organizácie Freedom House slobodnou krajinou. Na základe úrovne mediálnej slobody v roku 2005 sa umiestnilo na 35. mieste - spolu s Českou republikou.
Publikácia s názvom Freedom of the Press (Sloboda tlače) podrobila analýze 194 krajín sveta. Spomedzi postkomunistických štátov susediacich so SR sa na 41. mieste rebríčka umiestnilo Poľsko a Maďarsko.
Na čele sú severoeurópske krajiny Fínsko, Island, Švédsko, Dánsko a Nórsko. Tabuľku uzatvárajú ako mediálne neslobodné krajiny Mjanmarsko, Kuba, Turkménsko a Severná Kórea.
Sloboda tlače je na Slovensku podľa správy Freedom House ústavne zaručená a všeobecne rešpektovaná. Nezávislé médiá majú slobodné publikačné možnosti a rozširujú rozmanité názory.
Hoci ohováranie a nactiutŕhanie bolo v roku 2003 dekriminalizované, niektoré médiá a jedinci ešte stále čelia takýmto obvineniam v občianskoprávnych sporoch.
V apríli premiér Mikuláš Dzurinda podal žalobu na vydavateľa denníka Pravda pre nactiutŕhanie za sériu článkov, ktoré sa objavili na jeseň 2003. Premiér požaduje ospravedlnenie a približne 125.000 eur.
V decembri dostala Pravda nariadenie zaplatiť približne 75.000 eur ako odškodné bývalému predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi za sériu článkov o ňom, publikovaných v období medzi letom 2002 a februárom 2003.
Orgány dohliadajúce nad médiami sa domnievajú, že existuje určitý stupeň autocenzúry. Návrh nového tlačového zákona bol pripravený v roku 2005 a všeobecne bol dobre prijatý, hoci sa vyskytla kritika zabezpečovania akreditácií novinárom na voľnej nohe a obmedzovania týkajúceho sa záznamov a spravodajstva z dôverných rozhovorov.
Najdôležitejšie slovenské médiá sú v súkromnom vlastníctve s výnimkou TASR, štátnej tlačovej agentúry, a verejnoprávnych vysielačov.
Po legislatívnym zmenách v roku 2004 už šéfovia štátom vlastnených mediálnych ustanovizní nie sú politicky vymenúvanými funkcionármi a žurnalisti majú čoraz väčšiu redaktorskú nezávislosť. Otázkou zostáva nedostatok transparentnosti vo vlastníctve médií v súkromnom sektore.
Elektronické médiá sa tento rok stali heterogénnejšími vďaka novým a silnejším aktérom v televíznom sektore a rastúcemu trhovému podielu súkromných rozhlasových vysielačov. Miestne vysielače sú často napojené na regionálne vlády - a ako také sa niekedy správajú viac ako hlásne trúby miestnych úradov a menej ako nezávislé zdroje informácií.
Tlačeným médiám dominujú dva veľké denníky a široká sieť regionálnych tlačovín. Médiá vychádzajúce tlačou sú síce rôznorodé, ale vyskytuje sa znepokojujúci trend vzďaľovania sa od faktografického žurnalizmu vo verejnom záujme smerom k senzáciechtivosti.
Prístup k internetu je neobmedzený a rastie počet jeho pravidelných užívateľov, uzatvára Freedom House správu o stave slobody tlače na Slovensku zverejnenú na internete.