Peking 15. marca (TASR) - Španielske veľvyslanectvo v Pekingu potvrdilo, že 25 severokórejských utečencov, ktorí žiadali o politický azyl, dnes opustilo priestory ambasády.
Juhokórejská televízna stanica YIN predtým uviedla, že Severokórejčania odcestovali o 5.00 h SEČ na Filipíny.
"Vieme, že odišli z ambasády," informoval bez uvedenia ďalších detailov jeden z predstaviteľov španielskej diplomatickej misie.
Podľa očitých svedkov objekt opustili štyri plne obsadené vozidlá, ktoré smerovali k letisku.
Nemenovaný predstaviteľ filipínskej vlády uviedol, že utečencov letecky prevezú do Manily, odkiaľ odletia do tretej krajiny. Pripravenosť prevziať 25 Severokórejčanov vyjadrila Južná Kórea v prípade, ak si to budú želať.
Skupina utečencov z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vo štvrtok vnikla do budovy španielskej ambasády v Pekingu a požiadala o udelenie politického azylu. Zúfalí obyvatelia komunistického štátu sa vyhrážali samovraždou, ak ich pošlú späť do ich hladujúcej vlasti.
Incident, ktorý sa podarilo vyriešiť vďaka intenzívnej diplomatickej aktivite v priebehu 24 hodín, Pekingu pravdepodobne spôsobí isté nepríjemnosti vo vzťahu s Pchjongjangom.
V máji 2000 sa Čína a KĽDR dohodli na prísnejších opatreniach proti utečencom. Peking prisľúbil ráznejší postup pri repatriácii Severokórejčanov vstupujúcich ilegálne na čínske územie. Pchjongjang zase zaviedol tvrdšie tresty pre vrátených azylantov.