Londýn 27. apríla (TASR) - Baktérie a slony majú viac spoločného, ako by sa na prvý pohľad zdalo: Obaja majú podobný metabolizmus vo vzťahu k svojím telesným mieram.
Toto zistenie ruských a amerických vedcov, publikované v časopise Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences, je v rozpore s doterajšou domnienkou, že menšie bytosti spotrebúvajú v princípe viac energie ako veľké. Vo svojej štúdii porovnali vedci prvýkrát široké spektrum organizmov rôznych veľkostí od baktérií cez hmyz až po slona.
"Náš výskum naznačuje, že existuje univerzálna miera látkovej výmeny v pomere k telesnej hmotnosti, ktorá môže udržať organizmus pri živote nezávisle od jeho veľkosti," konštatoval spoluautor štúdie Li Paj-Lien.
Zdá sa, že každá živá bytosť má svoj optimálny rytmus, nezávislý od jej veľkosti, ktorá je výsledkom evolúcie. Vedci však zdôrazňujú, že medzi príbuznými bytosťami, napríklad v triede cicavcov, existujú rozdiely v premene energie v závislosti od hmotnosti: Taký piskor obyčajný, ktorý váži milióntinu hmotnosti slona, spotrebuje 25-krát viac energie na gram ako slon. Pri porovnaní organizmov rôznych tried, ktorých hmotnosť sa odlišuje viac ako miliónkrát, sa však nájde v hospodárení s energiou viac podobností ako rozdielov.
Napríklad minimálna miera metabolizmu baktérií je porovnateľná s medveďom počas zimného spánku a činí asi desať wattov na kilogram telesnej hmotnosti. Naopak, premena energie rastúcej baktérie zodpovedá maximálnej miere látkovej premeny hmyzu, vtákov a cicavcov.
Každá bytosť musí energiu, získanú potravou, transportovať vo vnútri svojho organizmu. Čím je organizmus väčší, tým dlhšie sú tieto vzdialenosti. V prípade slona je cesta z chobota k srdcu desať miliónov krát dlhšia ako je dĺžka jednej baktérie. Napriek tomu v transporte energie držia obrovské slony krok s mikroskopickými baktériami.