Varšava 27. apríla (TASR) Andrzej Lepper, kontroverzný šéf poľskej Sebaobrany, bude musieť vysvetľovať ďalšie nejasnosti vo svojom životopise. Z novinárskeho pátrania v niekoľkých krajinách vyplýva, že Sebaobrana podporuje záujmy tajomnej kyjevskej školy s názvom Medziregionálna akadémia riadenia personálu (MAZP). Rzeczpospolita píše, že Akadémia je známa propagáciou antisemitizmu. Antisemitské akcenty možno nájsť napríklad v tlačovinách MAZP vychádzajúcich v Poľsku a propagujúcich MAZP, napríklad tzv. Európske fórum. Časopis je rozdávaný napríklad na kongresoch Sebaobrany. Keď pred poldruha rokom preberal Andrzej Lepper čestný doktorát z Akadémie, výhrady voči jej antisemitskej činnosti boli už všeobecne známe.
Akadémiu považujú na Ukrajine za hniezdo antisemitizmu. Najmä kvôli vystúpeniam Georgija Ščokina tvorcu a ideológa MAZP. Ščokin si Andrzeja Leppera veľmi cení. Doktorát honoris causa mu osobne odovzdal. Rzeczpospolita dodáva, že Akadémia disponuje veľkými peniazmi, ktoré pochádzajú z nejasných zdrojov.
Lepper na otázku Rzeczpospolity v súvislosti s jeho čestným doktorátom údajne len nahnevano odvrkol: "A napíšte, že som antisemita..."
Vzájomná sympatia MAZP a Andrzeja Leppera nie je vôbec platonická. Sebaobrana podporuje záujmy Akadémie v Poľsku. Ak sa Lepper stane vicepremiérom, tak jeho kontakty s MAZP sa môžu stať pre Poľsko veľkým problémom. Aféra okolo Akadémie totiž už dávno prekročila hranice Ukrajiny.
MAZP sa ukázala byť mimoriadne pohostinná aj voči mnohým kontroverzným ukrajinským politikov. Prichýlila napríklad dnes už nežijúceho bývalého šéfa rezortu vnútra Jurija Kravčenka, podozrivého z vydaniu rozkazu na zavraždenie nezávislého novinára Georgija Gongadzeho.
O finančnej sile MAZP svedčí okrem iného množstvo časopisov a literatúry, ktoré vydáva a kolportuje na Ukrajine napr. Ukrajinská gazeta, Za slobodnú Ukrajinu a mnohé ďalšie. Z ich titulov sa však len ťažko možno domyslieť, že Akadémia zalieva Ukrajinu antisemitizmom a že vydáva vyše tri štvrtiny nákladu tamojších antižidovských publikácií.
V správe z roku 2004, ktorú sa Rzeczpospolitej podarilo získať, Kongres USA priamo uvádza: "Akadémia dostáva významnú finančnú podporu z arabských a moslimských krajín, najmä z Iránu a Líbye." A to je práve neuralgický bod vo vzťahoch medzi Washingtonom a Kyjevom. Rzeczpospolita pripomína, že vedenie MAZP napríklad nedávno žiadalo likvidáciu Izraela.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) juh