Kodaň 25. apríla (TASR) - Dánsko nie je ochotné uväzniť bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora v prípade, že bude uznaný vinným z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. S reakciou Dánska na žiadosť OSN oboznámil dnes novinárov v Kodani dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller.
Premiér Anders Fogh Rasmussen dostal list so žiadosťou generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana v pondelok. S rovnakou prosbou sa OSN predtým obrátila na Švédsko a Rakúsko, tie však jej žiadosť zamietli.
Ak by sa našla krajina, ochotná prijať Taylora v prípade odsúdenia do svojho väzenia, pravdepodobne by to umožnilo preloženie procesu zo Sierry Leone do Holandska.
Predseda Osobitného súdu pre Sierru Leone, ktorý podporuje OSN, požiadal Holandsko o možnosť realizovať prevažnú časť procesu s Taylorom v Haagu. Dôvodom sú najmä obavy, že v Sierre Leone alebo susednej Libérii by mohli prepuknúť nepokoje, ak by Taylora odsúdili.
Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu je ochotný poskytnúť na proces s Taylorom svoje priestory. Holandsko však trvá na tom, aby libérijský exprezident opustil krajinu okamžite po vynesení rozsudku. S procesom v Haagu bude holandská vláda súhlasiť v len prípade, ak jeho presun do Haagu podporí rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
Exprezident Libérie sa pred súdom OSN zodpovedá z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť počas občianskej vojny v Sierre Leone v rokoch 1991-2002. Osobitný súd pre Sierru Leone ho v 11 bodoch obvinil z pomoci pri výcviku, financovaní a vyzbrojovaní sierraleonských povstalcov. Taylor všetky obvinenia vznesené voči jeho osobe dôrazne odmieta.
1 2 rsc ed