Informovali o tom dnes viaceré sociálne skupiny.
Izraelské ministerstvo financií uviedlo, že vláda každý rok vyčleňuje čiastku 1,5 miliardy šekelov (asi 10 miliárd Sk) pre ľudí, ktorí prežili holokaust. Znamená to, že dostávajú "oveľa vyššie" príspevky ako iní starí Izraelčania.
Sociálny fond pre ľudí, ktorí prežili holokaust, však v predvečer izraelského Dňa spomienky na holokaust oznámil, že asi 80.000 z celkového počtu 280.000 takýchto ľudí žije pod hranicou chudoby.
"Izrael si vždy veľmi usilovne pripomína mŕtvych, ale zabúda na živých," povedal Zeev Feiner, hovorca fondu. Podľa neho mnohí musia vyžiť z pár stoviek dolárov mesačne a chýbajú im peniaze na základné veci ako zubné protézy či lieky. Od štátu je finančne závislých asi 46.000 z nich.
Nathan Durst, spoluzakladateľ skupiny Amcha, ktorá poskytuje pomoc a poradenstvo preživším, dodal, že nemajú ani silu demonštrovať. "Ak plačú, plačú bez sĺz."
Izrael vznikol čiastočne ako útočisko pre ľudí, ktorí prežili nacistické vraždenie počas druhej svetovej vojny. Skupiny zastupujúce preživších uviedli, že mnohí z nich, ktorí do Izraela prišli po blízkovýchodnej vojne z roku 1948, dostali kompenzáciu od Nemecka. Iní dostávali výrazne nižšie príspevky od Izraela.
Podľa Dursta mnohí preživší, ktorí teraz žijú v Izraeli, sa do krajiny prisťahovali v 90. rokoch z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Veľa z nich nemá kvôli formalitám nárok na príspevky zo zahraničia alebo z Izraela, čo zvyšuje ich biedu.
Spomedzi Izraelčanov starších ako 60 rokov 40 percent prežilo holokaust.