Londýn/Bratislava 23. apríla (TASR) - Jediné, čo môže premiér SR Mikuláš Dzurinda podľa vlastných slov urobiť, aby sa po rekordný tretí raz stal víťazom parlamentných volieb v krajine, je staviť na reformnú kartu a ešte viac sa snažiť presvedčiť voličov, že jeho hospodárske reformy sa vyplatili.
Ako povedal vo víkendovom rozhovore pre britskú tlačovú agentúru Reuters, podľa neho existujú dostatočné dôkazy, že Slováci sa majú lepšie vďaka reformám, ktoré premenili Slovensko z európskeho outsidera na miláčika zahraničných investorov.
"Reformy prinášajú konkrétne výsledky. Vidím to v štatistikách, visím to v našich mestách, a vidím to na dedinách," povedal Dzurinda. Údaje podľa jeho slov ukazujú, že regionálne rozdiely sa zmenšujú, zatiaľ čo životná úroveň rodín s nízkym príjmom sa celkovo zlepšila.
Pod Dzurindovým vedením sa Slovensko stalo členom EÚ a NATO a transformovalo sa na krajinu s rozvíjajúcou sa ekonomikou a zavedením medzinárodne oceňovanej rovnej dane, pripomína Reuters.
Oproti jeho stredopravého bloku však stojí ľavičiar Robert Fico, ktorého predvolebné prísľuby rezonujú u mnohých voličov, ktorí majú pocit, že Dzurindove reformy pomohli len bohatým a tým, čo žijú vo veľkých mestách.
"Môžem povedať len toľko, že urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som ľudí presvedčil... Už teraz za nimi veľa cestujem, a s približujúcimi sa voľbami budem cestovať ešte viac," prisľúbil 51-ročný premiér a známy milovník maratónskych behov.
Niektorí analytici sa domnievajú, že ekonomicky zmýšľajúcemu Dzurindovi chýba charizma jeho autokratického predchodcu Vladimíra Mečiara, uznávajú však, že jeho vytrvalá kampaň v roku 2002 mu napokon pomohla zaistiť si aj druhé funkčné obdobie, hoci volebný súboj spočiatku vyzeral ako beznádejne prehraný boj.
Na otázku, či verí v ďalší comeback, Dzurinda odpovedal opatrne a vyhýbavo: "Viem len toľko, že sme implementovali reformy, ktoré priniesli pozitívne výsledky, a môžeme to dokázať."
Podľa prieskumov verejnej mienky zatiaľ vedie Fico s 33 percentami voličských sympatií pred blokom stredopravicových strán, ktoré majú spoločnú voličskú podporu necelých 30 percent. Prieskumy však súčasne naznačujú, upozorňujú analytici, že nech voľby vyhrá ktokoľvek, na vytvorenie vlády bude zrejme potrebovať aj podporu mimo svojho základného volebného bloku.
Dzurinda osobne ráta s obnovením partnerstva s maďarskou koalíciou a KDH, ktorého odchod z vládnuceho bloku vyústil do predčasných parlamentných volieb. Riadny termín ich konania mal byť až v septembri, pripomína Reuters.
V súvislosti s ďalšími možnými alternatívami formovania novej vlády, ako napríklad dohoda s Ficom alebo Mečiarom, Dzurinda ani len nenaznačil smerovanie svojich úvah: "Mojou úlohou nie je špekulovať. Mojou úlohou je cestovať a hovoriť s ľuďmi... Porozprávajme sa 18. júna."
Partnerstvo s Ficom však napriek tomu Dzurinda označil za vysoko nepravdepodobné: "Hlavnou otázkou je, či sa vrátime späť k socializmu... alebo či budeme hľadať alternatívy zaručujúce kontinuitu," uviedol. "Jedna cesta je vpred, a opozičný líder hovorí poďme nazad."