Minsk 21. apríla (TASR) - Rusko dnes začalo dodávať Bielorusku svoje najmodernejšie protilietadlové rakety. Informoval o tom bieloruský minister obrany Leonid Malcev, ktorý zároveň poprel správu, že výzbroj je určená Iránu.
Rusko a Bielorusko podpísali vlani dohodu o doručení najmodernejšej verzie ruského raketového systému zem-vzduch S-300SP, ktorý je schopný zostreliť cieľ vo vzdialenosti okolo 150 kilometrov.
Britský časopis Jane's Intelligence Digest nedávno informoval, že Bielorusko súhlasilo s prepravou rakiet do Iránu s cieľom zvýšiť iránsku obranyschopnosť proti prípadnému vzdušnému úderu zo strany USA alebo Izraela.
Správa uvádza, že k dohode malo dôjsť v januári počas tichej návštevy iránskej vysokopostavenej vojenskej a politickej delegácie v Minsku. Časopis ďalej tvrdí, že Moskva si vybrala nepriamy spôsob dodávky rakiet, aby neutrpela jej medzinárodná reputácia. Rusko už predtým súhlasilo, že dodá Iránu prepracovaný protivzdušný raketový systém Tor-M1.
Bieloruský minister obrany považuje správu britského časopisu za nezmyslel. V rámci kontraktu pre dodávku rakiet z Ruska nemá Bielorusko podľa jeho slov právo na ich prepravu do iných krajín.
Iránsky minister obchodu Masúd Mír Kázemí, ktorý s delegáciou pricestoval do Minska, taktiež poprel, že by Teherán mal záujem o ruské rakety. Z pohľadu vojenských technológií je podľa neho Irán sebestačný a nemá záujem o kúpu zbraní zo zahraničia.
Ruská dodávka rakiet jeho susedovi je najnovší krok v ich vzájomných expandujúcich vojenských vzťahoch. V roku 1996 obe krajiny podpísali dohodu o únii, ktorá im zaisťuje úzke politické, ekonomické a vojenské vzťahy. Ruská a bieloruská armáda sa často stretávajú aj na spoločných vojenských cvičeniach.
Vo februári šéf ruských vzdušných síl Vladimir Michailov oznámil, že Rusko plánuje zriadiť v Bielorusku stálu leteckú základňu.
Moskva ostražito sledovala, ako bývalé sovietske štáty, ktoré susedia s Bieloruskom - Poľsko, Lotyšsko a Litva - vstúpili do NATO.
Bielorusko, ktorého režim Západ označuje za diktátorský, si vybudovalo s Iránom úzke vzťahy. Bývalý iránsky prezident Muhammad Chatámí navštívil exsovietske Bielorusko v roku 2004, kde zároveň podpísal balík dohôd, vrátane bezpečnostnej.