Moskva 21. apríla (TASR) - Iránsku jadrovú krízu je potrebné riešiť pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Uviedol to dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Kisľak. Zároveň vyzval Irán na plnú spoluprácu s touto organizáciou.
"Hľadanie riešenia sa musí uberať cestou diplomacie a náš názor je, že nástrojom na vyriešenie tohto problému musí zostať MAAE, keďže nemáme žiadnu inú medzinárodnú agentúru, ktorá by mala podobnú autoritu a kompetencie v otázke nešírenia jadrových zbraní," povedal Kisľak.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Michail Kamynin predtým vyhlásil, že Moskva neschváli žiadne sankcie proti Iránu, kým nebudú predložené jasné dôkazy o tom, že jadrový program Teheránu je využívaný na vojenské účely. Podľa jeho slov samotná sila a sankcie nemôžu odstrániť obavy medzinárodného spoločenstva z iránskeho jadrového programu.
Iránsky vyslanec pri MAAE Alí Ašgar Sultáníjá medzitým uviedol, že jeho krajina je pripravená na plnú spoluprácu s touto agentúrou. "Sme pripravení odstrániť všetky pochybnosti týkajúce sa otázky nášho jadrového programu," povedal.
Spojené štáty rázne presadzujú uvalenie sankcií na islamskú republiku.
Prezident USA George W. Bush avizoval, že Washington urobí všetko pre to, aby znemožnil Iránu vyvíjať jadrové zbrane, a nevylučuje ani vojenské riešenie - vrátane jadrového útoku - v prípade, že zlyhá diplomacia.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová uvádza, že v súvislosti s Iránom by mohla byť vytvorená "koalícia ochotných", ktorá by sa snažila presadiť tvrdé opatrenia proti islamskej republike.
Riceová vyjadrila presvedčenie, že iránsku jadrovú krízu možno ešte stále vyriešiť diplomatickou cestou, nemusí to však byť nevyhnutne prostredníctvom OSN. Ak sa nepresadia efektívne opatrenia v Bezpečnostnej rade OSN, prípadná koalícia ochotných by mohla zvážiť iné finančné a politické opatrenia.
Podľa šéfky americkej diplomacie zaujíma americká administratíva stále názor, že všetky možnosti sú ešte na rokovacom stole, pričom však "právo na sebaobranu nevyžaduje nevyhnutne rezolúciu BR OSN".