Londýn/Rím/Paríž 21. apríla (TASR) - Povolebnou situáciou v Taliansku sa naďalej zaoberá európska tlač. Dnešné britské noviny Financial Times (FT) v komentári vyslovujú názor, že úradujúci taliansky premiér Silvio Berlusconi by sa mal zmieriť so svojou porážkou.
"Spochybňovaním výsledku volieb Berlusconi zrejme stavil na to, že Prodiho koalíciu od začiatku destabilizuje a skráti jej existenciu. Ak je to naozaj tak, dokazuje tým arogantné pohŕdanie rozhodnutím voličov, nech je akokoľvek tesné. Prispieva to aj k obavám v zahraničí o politickej stabilite Talianska. Zdá sa, že Berlusconi kladie svoje záujmy nad záujmy svojej krajiny - a v minulosti to urobil už veľakrát," napísali FT.
Vodcovské kvality víťaza volieb Romana Prodiho a jeho ľavicového bloku Unione si všíma taliansky denník Corriere della Sera, ktorý okrem iného píše: "Víťazstvo ľavice nie je opojné, ale treba priznať, že iba osoba Prodiho zjednotila a stmelila široké spektrum síl v Unione. Len v ňom našli všetky sily niečo, s čím sa mohli viac či menej identifikovať. Ľavica existuje len preto, lebo má Prodiho. Odhliadnuc od výsledku volieb si postavenie na čele koalície zaslúžil."
Francúzsky denník Le Monde si v súvislosti s Talianskom všíma vzostup ľavicových síl v Európe. "Po tesnom víťazstve Romana Prodiho v Taliansku je ľavica pri moci v 12 krajinách EÚ," konštatujú noviny. "Sociálni demokrati vládnu v štyroch západoeurópskych a piatich východoeurópskych krajinách, v ďalších piatich sú v koalícii s konzervatívcami. Časy "ružovej" Európy sa tým ešte nevrátili, ale nádej začala klíčiť. Ľavica, ktorá sa pokúša formovať dnešnú Európu, nie je radikálna, protiglobalizačná a antikapitalistická. Je skôr umiernená a od európskych štátov požaduje, aby sa prispôsobili novej etape globalizovanej modernosti."