Washington 20. apríla (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes po rozhovoroch s čínskym partnerom Chu Ťin-tchaom neoznámil žiaden konkrétny pokrok pri riešení sporov okolo obchodu a iránskeho jadrového programu.
Od prvej návštevy čínskeho prezidenta v Bielom dome sa neočakával žiaden prelom. Obaja lídri po rokovaniach v Oválnej pracovni priznali, že ich krajiny musia vynaložiť ešte veľa úsilia, no budú sa snažiť o zblíženie postoja v problematických oblastiach.
Bush ocenil Čínu za doterajšie kroky v zrejme najspornejšej otázke bilaterálnych vzťahov, ktorou je striktne regulovaná čínska mena. USA ju pokladajú za podhodnotenú, čo zvýhodňuje vývoz čínskeho tovaru. Bush vyjadril očakávanie, že Peking umožní posilňovanie jüanu a zlepší tak podmienky pre americký vývoz do Číny.
Chu prisľúbil riešenie otázky rastúcej nespokojnosti USA s ich rekordným obchodným deficitom voči Číne, ktorý vlani dosiahol 202 miliárd dolárov. Jeho nekonkrétne vyjadrenia však zrejme v americkom Kongrese nezmiernia požiadavky na sankčné clá na čínsky tovar.
Čínsky prezident uviedol, že záujmom Pekingu nie je nadmerný obchodný prebytok s USA. Čína podľa neho podnikla kroky pre zlepšenie obchodných podmienok v krajine a urobí aj ďalšie, najmä pokiaľ ide o snahu zastaviť nelegálne kopírovanie softvéru a filmov.
Peking podľa Chua už spustil reformu v oblasti svojej meny a v budúcnosti bude pokračovať v "zlepšovaní" jeho výmenného kurzu. O žiadnych termínoch sa nezmienil. Na druhej strane vyzval USA, aby v rámci snahy o zníženie svojho deficitu zmiernili reguláciu vývozu moderných technológií.
V otázke Iránu Čína nesúhlasí s postojom USA a EÚ, ktoré hrozia Teheránu sankciami v prípade, ak nesplní medzinárodné požiadavky a nezastaví program obohacovania uránu. Bush po stretnutí s Chuom len uviedol, že sa zhodujú na potrebe zabrániť Iránu vo vývoji atómových zbraní alebo technológie na ich výrobu.
Bush tiež vyzval Čínu, aby v snahe o obnovenie šesťstranných rozhovorov o jadrovom programe Severnej Kórey zaujala viac než len úlohu sprostredkovateľa a viac využila svoj vplyv na Pchjongjang. Chu uviedol, že Peking vždy vynakladal konštruktívne úsilie o Kórejský polostrov bez jadrových zbraní. Účastníkov rokovaní vyzval na väčšiu flexibilitu s vytvorenie podmienok pre ich obnovenie.