"V otázkach ukončenia spolupráce s tým-ktorým štátom môže rozhodovať len Bezpečnostná rada OSN, ktorá v tejto záležitosti ešte neprijala žiadne opatrenia," povedal novinárom hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Michail Kamynin.
Námestník ministerky zahraničných vecí USA Nicholas Burns v stredu informoval zástupcov médií, že Biely dom apeloval na demokratické štáty sveta, aby ukončili jadrovú spoluprácu s Iránom, vrátane práce na elektrárni Búšahr.
Negatívne odpovedal na výzvu Washingtonu aj šéf ruského úradu pre jadrovú energiu Sergej Kirijenko, podľa ktorého dohoda o výstavbe jadrovej elektrárne Búšahr plne zodpovedá platným medzinárodným dohodám a normám a nemôže byť zneužitá na vojenské ciele.
Obe krajiny podpísali uvedenú dohodu napriek znepokojeniam medzinárodného spoločenstva z jadrových aktivít Teheránu. Jej obsahom je aj návrat spotrebovaného uránu späť do Ruska.
Táto klauzula by mala zaručiť, že palivo nebude opätovne použité na výrobu jadrovej bomby Iránom, ktorý Spojené štáty otvorene obviňujú z pokusov o vyzbrojenie sa jadrovým arzenálom pod rúškom civilných aktivít. Irán to však popiera a zdôrazňuje, že potrebuje jadrovú energiu na výrobu elektriny.