San Juan 20. apríla (TASR) - Americká vláda zverejnila v stredu prvý zoznam stoviek ľudí, údajných nepriateľských bojovníkov, ktorých zadržiava v prísne stráženom väzení na americkej vojenskej základni Guantánamo, na Kube. Na zozname, ktorý poskytol Pentagón, sú mená spolu 558 ľudí. Ministerstvo obrany ich zverejnilo na príkaz súdu, v súlade so zákonom o slobode informácií, po žalobe agentúry AP.
Čiastočné zoznamy zverejnili v minulosti médiá a ďalšie organizácie, avšak USA ich nikdy nepotvrdili s výnimkou mien 10 ľudí, ktorí boli oficiálne obvinení.
Ide o zadržaných v rámci americkej globálnej vojny s terorizmom na základe podozrenia zo spojenia s teroristickou sieťou al-Káida či afganským talibanom.
Ľudia na zozname pochádzajú zo 41 krajín. Najviac - 132 - ich je zo Saudskej Arábie, nasleduje Afganistan (125) a Jemen (107). Mnohí z nich sú zadržiavaní na Guantáname už vyše štyroch rokov. Iba zopár z nich bolo oficiálne obvinených.
Niektoré mená sú známe, ako napríklad David Hicks. Je to moslim z Austrálie obvinený, že bojoval v Afganistane proti americkým a koaličným vojakom. K menej známym menám patrí napríklad Muhammad Kachtání, občan Saudskej Arábie, ktorý údajne bol 20. únoscom pri útokoch z 11. septembra 2001. V niektorých prípadoch ide o prezývku namiesto mena, ktoré nie je známe - napríklad u Afganca identifikovaného iba ako Veliteľ Chaman.
Zverejnený zoznam nie je úplný, že Pentagón neposkytol mená všetkých vyše 750 väzňov, ktorí podľa armády prešli väzením na Guantáname. O Guantáname, kde sa v súčasnosti nachádza asi 490 väzňov, nie sú dostupné takmer žiadne informácie.
Na základni sa uskutočnili od júla 2004 do januára 2005 komisionálne vypočúvania, ktoré mali rozhodnúť, či ide o nepriateľských bojovníkov. Najvyšší súd následne rozhodol, že zadržiavaní majú právo spochybniť rozhodnutie komisie pred súdom alebo ďalším neutrálnym rozhodcom.
Takýmto vypočúvaním prešli všetci, ktorí boli v tom čase na Guantáname. Z 558 ľudí komisia stanovila, že 38 "už nie je nepriateľským bojovníkom" a armáda neskôr schválila prevoz 28 z nich zo základne. Vojenský hovorca priznal, že nevie, čo sa stalo s ostatnými 10.
Zoznamy a ďalšie zverejnené informácie by mali pomôcť obhajcom zadržiavaných a skupinám na ochranu ľudských práv, ktorí ich pýtali už dobré dva roky.