Na snímke plačú spolu Afričanka s Ruskou. Stres sa tak učia uvoľňovať už aj Japonci. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Ak sa chcú vystresovaní Japonci uvoľniť, začínajú plakať. Plač sa stal v krajine úsmevov aktuálnou témou - ako terapia proti stresu.
Existujú celé semináre, v ktorých sa človek učí plakať tak, aby sa mu následne uľavilo. Noviny odporúčujú svojim čitateľom, aby si častejšie poplakali. "Plač vám poskytne tú najlepšiu extázu, akú ste kedy prežili," tvrdí mesačník Dakapo.
Nový trend je prekvapivý, pretože Japonsko je oddávna známe ako spoločnosť, ktorá kladie veľký dôraz na formu. Zdôrazňuje harmóniu a len vzácne prejavuje na verejnosti city.
Mnohí vysvetľujú terajšiu "módu sĺz" vplyvom srdcervúcich melodrám juhokórejskej produkcie, ktorá zaplavila japonskú televíziu. Predovšetkým japonské ženy stredného veku, ktoré doteraz takto emocionálne ladené drámy nepoznali, sa pri juhokórejských romancách doslova rozplývajú.
V nedávnom prieskume denníka Asahi šimbun uviedla štvrtina z 1800 opýtaných, že po poriadnom vyplakaní cítili úľavu.
"Keď sa ma zmocňuje vyčerpanie, potom si poviem: Dobre, teraz si chvíľu poplačem," hovorí 39-ročný internetový manažér Jasuši Kamata.
Ba aj denníky ako Mainiči šimbun odporúčajú svojim čitateľom, aby sa občas poriadne vyplakali. Vraj to poskytuje takmer rovnako osviežujúci pocit ako športové cvičenie.
"Ľudia si začali uvedomovať význam plaču, keď sa ocitli pod tlakom tvrdej konkurencie," vysvetľuje expert Šiniči Jošino.
Pritom v 90. rokoch to bolo obrátene. Vtedy sa hovorilo, že Japonci sa musia naučiť smiať a pozerať sa zákazníkom do očí. Firmy posielali zamestnancov do kurzov smiechu, kde si museli strkať tyčinky do úst, aby sa ich naučili rozťahovať do úsmevu.
Vtedy niektorým zo samého smiechu asi vstupovali slzy do očí. (čtk)