Londýn 19. apríla (TASR) - V celách smrti čaká v súčasnosti na popravu viac ako 20.000 osôb. Najviac rozsudkov smrti vykonali v uplynulom roku v Číne, nasleduje Irán, Saudská Arábia a USA. Celkovo však počet popráv výrazne poklesol, informuje najnovšia ročenka organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International, ktorú zverejnia vo štvrtok v Londýne.
Výročná správa ďalej uvádza, že v uplynulom roku vykonali 2148 rozsudkov smrti v 22 krajinách, v roku 2004 to bolo ešte 3797 popráv v 25 krajinách. V počte popráv vedie so značným odstupom Čína, kde obesili minimálne 1770 osôb. Amnesty sa pritom opiera o oficiálne úradné údaje. Existujú však odhady, podľa ktorých popravia v ČĽR každý rok 8000 až 10.000 osôb.
Čínske súdy môžu udeliť absolútny trest za 68 deliktov, okrem iného aj za krátenie daní, prechovávanie alebo užívanie drog.
Saudská Arábia popravila v uplynulom roku minimálne 86 ľudí, USA 60. K ďalším krajinám, v ktorých sa vykonávajú tresty smrti, patrí Pakistan (30), Jemen (24), Vietnam (21) a Jordánsko (11).
Výročná správa AI konštatuje aj trend rušenia trestu smrti. V uplynulom roku ustúpilo od popráv Mexiko a Libéria. Tým sa počet krajín, ktoré ešte používajú trest smrti, znížil v priebehu posledných 20 rokov o polovicu. Trest smrti vykonáva ešte stále 73 krajín, 123 štátov ho pomocou zákona alebo v praxi zrušilo.
Podľa ročenky AI zostal Irán jedinou krajinou na svete, kde popravujú páchateľov trestných činov, ktorí boli v čase spáchania skutku neplnoletí. Amnesty International registruje takýchto prípadov osem. Dvaja páchatelia nedovŕšili v čase popravy 18 rokov.