Peking/Tchaj-pej 18. apríla (TASR) - Čínsky prezident Chu Ťin-tao odletel dnes na štvordňovú návštevu Spojených štátov amerických. Cieľom návštevy je zlepšenie vzájomných vzťahov v oblasti obchodu, otázka Taiwanu a upokojenie obáv USA zo strategických ambícií Číny, oznámil Peking.
Svoju prvú oficiálnu návštevu USA začne čínsky prezident v Seattli, kde si prezrie výrobňu spoločnosti Boeing, ktorá zaznamenala nárast produkcie práve vďaka čínskym zákazkám. Chu, ktorého na ceste sprevádza aj minister obchodu a minister zahraničných vecí, sa v Seattli stretne aj s čínskymi a americkými akademikmi a povečeria s najbohatším mužom sveta a šéfom koncernu Microsoft Billom Gatesom v jeho rezidencii.
Jednou z ústredným ekonomických tém bude okrem iného otázka čínskej meny. Americkí výrobcovia a politici obviňujú Peking, že drží čínsku menu zámerne slabú, čím neférovo zvýhodňuje vlastných vývozcov na úkor amerických, čo vedie k veľkému obchodnému deficitu USA voči Číne. Čína už podnikla isté kroky k uvoľneniu kurzu jüanu, no podľa kritikov sú tieto opatrenia veľmi opatrné.
Vyvrcholením pobytu čínskej hlavy štátu vo Washingtone bude štvrtkový summit s prezidentom USA Georgeom W. Bushom v Bielom dome. Predpokladá sa, že Bush vyzve čínskeho lídra a čínsku vládu na ďalšie kroky k otvoreniu trhu.
Hoci Peking považuje návštevu svojho prezidenta v USA za oficiálnu štátnu návštevu, Washington ju tak neoznačuje a čínskemu prezidentovi namiesto požadovaného štátneho banketu pripraví len obed v Bielom dome.
Prezidentský summit podľa analytikov na oboch stranách neprinesie pravdepodobne žiadny výrazný prielom v obchode ani v diplomatickej oblasti, kde prevláda značné napätie tak v otázke Taiwanu, ako aj odlišných pozícií oboch strán k jadrovým ambíciám Iránu a Severnej Kórey. Očakáva sa skôr, že každá strana sa bude snažiť o všeobecné záväzky týkajúce sa jej vlastných záujmov.
Bush bude pravdepodobne riešiť otázku obchodného deficitu svojej krajiny voči Číne a tiež pritlačí na Chua, aby sa viac zasadil v boji čínskemu komerčnému pirátstvu voči americkým patentom, značkám a autorským právam.
Z čínskej strany sa zasa očakáva, že Chu sa bude počas schôdzky usilovať ubezpečiť Busha, že Peking má záujem o stabilné vzťahy s Washingtonom. Taktiež sa bude snažiť získať od Busha ubezpečenie, že USA nepodporia snahy taiwanského prezidenta o nezávislosť.
Taiwan, ktorý Čína považuje za svoju separatistickú provinciu, pri tejto príležitosti vyzval americkú stranu, aby počas summitu nekritizovala jeho prezidenta. Podľa dnešného vyhlásenia z Tchaj-peju má Taiwan veľké obavy a žiada preto Spojené štáty, aby "počúvali hlas taiwanského ľudu a správali sa k demokratickému Taiwanu spravodlivo". Ak na čínsko-americkom summite zaznejú z americkej strany hlasy, ktoré by poškodili túto demokratickú krajinu alebo kritizovali jej lídra, medzinárodné spoločenstvo začne spochybňovať konzistentnosť americkej politiky, dodal Tchaj-pej.
Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí zriadilo špeciálnu pracovnú skupinu na najvyššej úrovni, ktorá bude nepretržite monitorovať návštevu čínskeho prezidenta v USA.
Dôvodom taiwanských obáv je skutočnosť, že Washington zmenil svoj diplomatický postoj voči tomuto ostrovnému štátu. Od roku 1979 podporuje pekinskú politiku jednotnej Číny a komunistickú vládu v Pekingu uznáva ako jedinú legitímnu vládu krajiny. Je však súčasne viazaný zákonom podporovať Taiwan vo sfére obrany.
Prezident Bush spočiatku vyhlásil, že "urobí čokoľvek, aby tento ostrov obránil". S narastajúcimi obavami Číny z vývoja Taiwanu smerom k nezávislosti však postupne zmenil svoj kurz a v roku 2003 varoval Taiwan pred akýmkoľvek narušením súčasného stavu.