Sarajevo 17. apríla (TASR) - Islamskí militanti napojení na al-Káidu a iné teroristické organizácie viac ako 15 rokov využívajú Balkán. Konštatuje to správa tajných služieb, ktorá sa sústredí na ich aktivity v Bosne.
Extrémisti, financovaní sčasti peniazmi z pašovania drog, sa snažia preniknúť do západnej Európy z Afganistanu a iných miest cez koridor prechádzajúci Tureckom, Kosovom a Albánskom, uvádza 252-stranová analýza vypracovaná spoločne americkou a chorvátskou spravodajskou službou, ktorú dostala k dispozícii agentúra AP.
Správa predkladá nové dôkazy na podporu dlhodobých predpokladov úradov - že teroristi využívajú zle strážené balkánske hranice a relatívne laxné bezpečnostné opatrenia na stretávanie, výcvik a možno aj prípravu útokov v iných častiach Európy.
"Buď sem prichádzajú pre logistickú podporu, finančnú podporu, alebo aby sa skontaktovali s určitými osobami, ktoré im dajú inštrukcie, alebo aby sa nakrátko ukryli pred tými, ktorí ich sledujú," povedal AP Dragan Lukač, zástupca riaditeľa SIPA - bosnianskeho ekvivalentu amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).
Tisícky islamských bojovníkov prišli do Bosny bojovať na strane moslimov počas občianskej vojny z rokov 1992-95. Militanti - vrátane niektorých s predpokladanými väzbami s al-Káidou - však boli v regióne aktívni ešte pred etnickým konfliktom, ktorý sprevádzal rozpad bývalej Juhoslávie, uvádza sa v správe.
Jedným z nich je Kamr Ad Dín Khirbání, člen alžírskej Ozbrojenej islamskej skupiny (GIA), ktorý sa presťahoval do chorvátskeho Záhrebu v roku 1991 a na priamu žiadosť lídra al-Káidy Usámu bin Ládina založil humanitárnu organizáciu, konštatuje správa.
Khirbání organizáciu Al-Kifáh využíval, "aby do Bosny infiltroval členov GIA". Podľa správy operáciu financovali Irán a iné, nemenované arabské krajiny. GIA stála za viacerými teroristickými útokmi proti parížskemu metru, ktoré si v roku 1995 vyžiadali osem mŕtvych a stovky zranených.
Správa Khirbáního s parížskymi útokmi nespája, uvádza však, že je hľadaný americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA).
Prepojenie s Alžírskom nie je pre bosnianske úrady nové: Bensayah Belkacem - jeden zo šiestich Bosniakov alžírskeho pôvodu zadržiavaných americkými ozbrojenými silami na základni Guantanamo Bay - údajne niekoľkokrát telefonoval s Abú Zubajdom, predpokladaným šéfom operácií al-Káidy v Afganistane a bin Ládinovým pobočníkom.
Bosnianski a medzinárodní predstavitelia však zdôraznili, že balkánska krajina by nemala byť považovaná za semenisko teroristických aktivít.
"To, čo nám robí starosti tu, sú rovnaké veci ako v Spojených štátoch alebo západnej Európe alebo hocikde inde, kde teror zdvihol hlavu," povedal AP hlavný veliteľ NATO v Bosne, americký brigádny generál Louis Weber.
Weber poznamenal, že väčšina bosnianskych Moslimov je umiernená a sekulárna, preto je teroristická hrozba krajiny dosť nízka, keďže "neexistuje veľká komunita, ktorá by tu takýto druh aktivít podporovala".
Bezpečnostné opatrenia prijaté po útokoch z 11. septembra 2001, vrátane zatknutia a deportácií desiatok predpokladaných extrémistov a neustáleho sledovania iných, "vytvorila situáciu, keď môžeme povedať, že tieto veci sa dostali pod kontrolu," povedal Lukač.