Belehrad 17. apríla (TASR) - Americký vyslanec pre rokovania o Kosove dnes vyzval predstaviteľov Belehradu, aby hrali "konštruktívnu rolu" v prebiehajúcich rozhovoroch o budúcnosti provincie. Srbsko oznámilo, že v krátkom čase predloží konkrétny návrh autonómie pre protektorát OSN.
Frank Wisner, zástupca USA na Spojenými národmi sprostredkovaných rokovaniach o budúcom štatúte Kosova, sa v Belehrade v rámci balkánskeho turné stretol so srbskými lídrami - premiérom Vojislavom Koštunicom, prezidentom Borisom Tadičom a ministrom zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) Vukom Draškovičom.
V Belehrade sa Wisner sústredil na "posilnenie vzťahov so srbskými lídrami" a vyzval ich, "aby hrali konštruktívnu rolu v prebiehajúcich rokovaniach s cieľom zaistiť mierové, demokratické Kosovo, ktoré chráni práva všetkých jeho obyvateľov," uvádza sa vo vyhlásení americkej ambasády.
Draškovič po stretnutí s americkým diplomatom uviedol, že "uvalenie nezávislosti pre Kosovo by bolo nebezpečné pre stabilitu západného Balkánu ako aj pre medzinárodné právo".
Draškovič tiež požiadal o "maximálnu ochranu" pre starobylé srbské kostoly a kláštory v Kosove, časť ktorých sa stala terčom útokov albánskych militantov. "Na týchto požiadavkách nie je nič nerealistické alebo protialbánske alebo nedemokratické," dodal Draškovič.
Koštunicova kancelária vo vyhlásení zverejnenom po stretnutí citovala Wisnerovu výzvu, aby sa Srbi zapojili do práce kosovských inštitúcií, ktoré bojkotujú od minuloročných volieb, argumentujúc diskrimináciou.
Koštunica Wisnerovi povedal, že nezávislosť Kosova by bola pre Srbsko "neprijateľná" a "predstavovala by nebezpečný precedens uvalenia riešenia na demokratickú krajinu, ktorej by bola odobratá časť územia". Podľa Koštunicu riešenie kosovskej otázky by malo byť kompromisom a "na všetky extrémne riešenia by sa malo zabudnúť".
"Belehrad v krátkom čase predloží konkrétny návrh autonómie pre provinciu v súlade s európskymi štandardmi," cituje komuniké Koštunicu.
Srbské médiá a predstavitelia Wisnera pred návštevou ostro kritizovali za jeho vyjadrenie v Macedónsku, podľa ktorého by najlepším riešením pre Kosovo bola nezávislosť.
OSN sprostredkované rozhovory o budúcnosti Kosova sa vo Viedni začali vo februári. Cieľom je dospieť k riešeniu do konca roka.
Kosovo, oficiálne súčasť SČH je pod správou OSN od roku 1999, keď NATO bombardovaním vtedajšej Juhoslávie zasiahlo do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Kosovskí Albánci tvoria asi 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie. Trvajú na plnej nezávislosti a odmietajú ponuku Belehradu na širokú autonómiu.