Kábul 13. marca (TASR) - USA plánujú ponúknuť Afganistanu postavenie krajiny s najvyššími výhodami. Oznámil to dnes úradujúci americký veľvyslanec v Kábule s tým, že pri bojoch na východe Afganistanu spojenci "zlomili chrbát" nepriateľa.
Americkí predstavitelia dnes informovali, že spojenci dosiahli hlavný cieľ operácie Anaconda, 12-dňovej ofenzívy proti bojovníkom al-Káidy a Talibanu, ukrývajúcich sa v horách vo východnej provincii Paktíja.
Americké a afganské sily prevzali kontrolu nad údolím Šahi Kot, na ktoré sa sústredila posledná bitka, avšak pokračujú v pátraní po príslušníkoch teroristickej siete al-Káida, ktorí sa podľa očakávaní stále nachádzajú v jaskyniach hornatej oblasti.
"Čo sme tu videli, je posledné hurá pre al-Káidu a Taliban ako silu na bojisku," dodal Crocker. No podľa jeho slov nebude koniec bojov v horách na východe Afganistanu znamenať ukončenie celej kampane vypudenia teroristov zo stredoázijskej krajiny.
V rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press v nedávno otvorenej budove americkej ambasády v Kábule Crocker uviedol, že aktívne pomáha pri zriaďovaní životaschopnej centrálnej vlády a ekonomickom oživení vojnou zničeného Afganistanu.
Podľa jeho slov pracujú USA "veľmi rýchlo" na tom, aby Afganistanu udelili status krajiny s najvyššími výhodami, čím by mal prístup k americkým trhom bez väčšiny colných poplatkov. Crocker však dodal, že Afganistan "bude musieť prísť na to", ako výhody využiť.
Hospodárstvo Afganistanu spustošili viac než dve desaťročia vojenských konfliktov. V krajine nie je fungujúca centrálna banka, ktorá by regulovala dovoz a vývoz. Vojna a sucho pritom zničili aj poľnohospodársku produkciu, hlavnú ekonomickú aktivitu v štáte.
Na januárovej konferencii darcov v Tokiu prisľúbili mnohé štáty Afganistanu v nasledujúcich piatich rokoch pomoc vo výške 4,5 miliardy dolárov.
Väčšina z pomoci však ešte len príde, pričom úsilie o obnovu krajiny naráža na nedostatok ciest, telefónnych spojení, bankového systému, leteckých liniek či inej infraštruktúry.