Teherán 13. apríla (TASR) - Šéf Medzinárodne agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej dnes uviedol, že zatiaľ nemôže potvrdiť vyhlásenia Iránu o úspešnom obohatení uránu na 3,5 percenta - čo je úroveň obohatenia paliva pre jadrové reaktory.
"Nemôžem to potvrdiť. Naši inšpektori odobrali vzorky. Predložia správu rade" guvernérov MAAE, povedal Baradej v reakcii na novinársku otázku počas návštevy Iránu.
Irán v utorok vyhlásil, že po prvý raz obohatil urán na úroveň pre použitie v reaktoroch. Oznámenie prišlo napriek medzinárodnému tlaku na Teherán, aby do 28. apríla zmrazil všetky aktivity okolo obohacovania uránu. Západ má obavy, že cieľom iránskeho jadrového programu je výroba atómovej bomby.
Irán nie je ani zďaleka schopný obohacovať urán v priemyselnom rozsahu. Dnes to vyhlásil šéf ruskej atómovej agentúry Sergej Kirijenko.
Podľa Kirijenka zariadenie na obohacovanie uránu v iránskom Natanzi vybavené 164 plynovými centrifúgami nemôže vyrobiť významnejšie množstvo uránu použiteľného ako palivo v jadrových reaktoroch alebo na výrobu atómových zbraní.
"Tieto centrifúgy Iránu umožňujú laboratórne obohacovanie uránu na nízku úroveň v bezvýznamnom množstve," citovali Kirijenka ruské agentúry. "Získanie vysoko obohateného uránu touto metódou v súčasnosti nie je realistické," dodal.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád v utorok vyhlásil, že Irán "vstúpil do klubu jadrových krajín" po tom, čo úspešne vyrobil obohatený urán. Obohacovanie uránu je kľúčový proces v iránskom jadrovom programe, ktorý je podľa Teheránu výlučne mierový.
Diplomati a experti oboznámení s problematikou tvrdia, že Irán je stále veľmi vzdialený od prípadnej výroby vysoko obohateného uránu potrebného pre atómové bomby a Teherán možno preháňa dosiahnutý pokrok.
Vladimir Jevsejev, expert Carnegieho moskovského centra, rozhlasovej stanici Echo Moskvy povedal, že Ahmadínidžádovo oznámenie malo za cieľ zvýšiť jeho popularitu v islamskom svete.
Jevsejev dodal, že Západ bude krok Teheránu vnímať ako prekročenie ďalšej červenej línie a postup Iránu zmarí snahy Ruska a Číny o dosiahnutie kompromisu v jadrovom spore.
Peking dnes oznámil, že do Iránu a Ruska vysiela svojho popredného diplomata. Rusko a Čína vyzvali Irán, aby sa vrátil k moratóriu na všetky aktivity okolo obohacovania uránu, zároveň sú však proti snahám USA o zvyšovanie tlaku na Teherán.