Praha 13. apríla (TASR) Česká republika by sa kvôli svojej zahraničnej politike a účasti českých vojenských jednotiek na eliminácii Talibanu a al-Káidy na území Afganistanu mohla stať terčom teroristického útoku nielen zo zahraničia, ale aj zo strany domácich moslimov. Tých je v krajine 10.000, z toho 400 sú pôvodom Česi. V denníku Právo to konštatuje bývalý náčelník českej vojenskej tajnej služby Andor Šándor, dnes poradca predsedu ODS.
K tomuto záveru Šándor dospel na základe informácií o vlaňajších teroristických útokoch v Londýne, ktoré priniesli britské noviny The Observer. Zo zverejnenej časti vyšetrovacej správy vyplýva, že za teroristickými útokmi v Londýne nestála teroristická skupina al-Káida. To znamená, že potenciálny nepriateľ má ešte slabšie obrysy, než sa doteraz myslelo, ak má vôbec nejaké.
Som si istý, že nie je žiaden dôvod pre dobrú náladu, zdôrazňuje Šándor v českom denníku Právo a vysvetľuje, že al-Káida je pre islamských fanatikov viac symbolom boja so západnou kultúrou než pevnou organizačnou štruktúrou s jedným centrálnym riadením a rozhodovaním. Ktorýkoľvek moslim, ktorý dnes hľadá svoju identitu v západnej Európe a vo svete, vie, ako ventilovať svoju frustráciu a ako sa tým, ktorí jeho rodičom poskytli nový domov, "odvďačiť". Frustrovaní jedinci majú k dispozícii tisíce webových stránok islamských radikálov, kde nájdu ideový a náboženský návod, vrátane návodov a inštrukcií, ako vyrobiť konvenčnú bombu.
Aj v ČR môže v moslimskej komunite existovať niekoľko frustrovaných osôb, ktorí môžu nájsť pre uvoľnenie svojich stavov úplne všetko. Sú to predovšetkým príklady vo svete už spáchaných útokov proti nevinným občanom podporené silným náboženským a ideovým nábojom, a na internete všetky dostupné informácie. Útok proti ČR môže podnietiť aj množstvo lákavých cieľov. Túto realitu by mal vnímať aj český bezpečnostný systém, uzatvára ex-riaditeľ českej vojenskej tajnej služby svoj článok v denníku Právo.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) zt