Praha 13. marca (TASR) - Bývalý československý minister zahraničných vecí Jan Masaryk bol v roku 1948 pravdepodobne zavraždený. Vyplýva to z nového súdneho posudku, ktorý vyvracia verzie o samovražde, či nešťastnej náhode.
Syna prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka našli mŕtveho 10. marca 1948 krátko po februárovom puči pod oknami služobného bytu v pražskom Černínskom paláci. Oficiálna verzia nastupujúceho komunistického režimu hovorila o samovražde, ale objavili sa aj špekulácie, podľa ktorých bol Masaryk kvôli svojim politickým názorom zavraždený.
Podľa experta na biomechaniku Jiřího Strausa bol Masaryk zavraždený. Ako uviedol, išlo o koordinovaný pád. Podľa jeho názoru Masaryk v plnom vedomí očakával, že ho niekto vyhodí z okna. Padal kolmo na nohy a reflexívne vyrovnával dopad na zem. Samovrah by podľa Strausa nedopadol tak ďaleko ako Masaryk. Pri skúmaní prípadu Straus využil poznatky o správaní sa ľudského tela pri páde z výšky.
Ako uviedol hovorca Úradu pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV) Jan Srb, ich úrad sa k prípadu zatiaľ nechce vyjadrovať, nakoľko vyšetrovateľ dostal Strausove závery len v pondelok. Podľa neho v Masarykovom prípade zrejme pôjde o cudzie zavinenie smrti, ale neočakáva, že to povedie k začatiu trestného stíhania nejakej osoby, ktorá by už pravdepodobne ani nebola medzi živými.
Hovorca ÚDV nevylúčil, že úrad bude pri prešetrovaní prípadu spolupracovať - napríklad s ruskou stranou. V čase Masarykovej smrti sa objavili dohady, že za jeho smrťou by mohla stáť sovietska KGB.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel