Paríž 12. apríla (TASR) - Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila dnes kompromisnú úpravu reformy pracovného práva, ktorá vyvolala po celom Francúzsku rozsiahle protesty a uvrhla krajinu do krízy.
Prezident Jacques Chirac vyhovel v pondelok tlaku študentov a odborov a oznámil, že vláda nahradí ustanovenia o tzv. prvej pracovnej zmluve (CPE) opatreniami na podporu mladých ľudí znevýhodnených pri hľadaní zamestnania.
Odbory uviedli, že ostanú v pohotovosti, pokým nebude nový plán definitívne schválený. Národné zhromaždenie ho po dlhej debate prijalo pomerom hlasov 151:93. Na rade je Senát, ktorý sa nemusí návrhom zaoberať skôr ako v máji po jarnej prestávke v zasadnutí parlamentu.
CPE umožňoval zamestnávateľom prepustiť pracovníkov do 26 rokov bez odôvodnenia počas dvojročnej skúšobnej lehoty. Podľa vlády by to zvýšilo motiváciu firiem, aby zamestnávali pracovníkov z tejto vekovej skupiny s vysokou nezamestnanosťou.
Kompromis, ktorý pripravila vláda s odbormi a lídrami vládnucej strany, zahŕňa programy vzdelávania a praxe pre znevýhodnených mladých ľudí. Opatrenia sa budú tento rok týkať asi 160.000 mladých ľudí a vyžiadajú si od štátu náklady vo výške približne 150 miliónov eur.