Paríž 12. apríla (TASR) - Vlani vo svete zabili 63 novinárov a päť ďalších spolupracovníkov médií, čo je najviac za posledných desať rokov. Uviedla to v dnešnej bilancii medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
Počas roku 2005 po celom svete zadržali tiež najmenej 807 novinárov a 1308 ich bolo terčom násilného útoku alebo vyhrážok. Cenzurovaných bolo najmenej 1006 médií. Tento rok sa nezačína lepšie, od jeho začiatku bolo zabitých už 13 žurnalistov a šesť ďalších spolupracovníkov médií.
RSF v správe menuje 37 "nepriateľov slobody tlače". Na čele zoznamu sú etiópsky premiér Meles Zenawi a iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád, ako aj tamilskí povstalci na Srí Lanke a kolumbijské polovojenské a povstalecké hnutia. Situácia je mimoriadne vážna najmä v Iraku, kde od začiatku vojny zabili 87 zástupcov médií.
Pokroky naopak podľa RSF zaznamenáva sloboda tlače v Indii, indonézskej provincii Atjeh a častiach Latinskej Ameriky. Nádej na "pokojné dni pre nezávislé médiá" vyvoláva tiež v Thajsku pád premiéra Thaksina Šínavatru.
Vlastnú bilanciu pred dvoma týždňami zverejnil aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) vo Viedni, podľa ktorého v roku 2005 vo svete zabili 65 novinárov pri vykonávaní svojho zamestnania. Najnebezpečnejšou krajinou pre novinárov ostal Irak, kde zabili 23 reportérov.