Washington 12. apríla (TASR) - Vláda USA tvrdila, že americkí vojaci v Iraku krátko po páde Bagdadu zadržali dve mobilné "biologické laboratóriá", aj keď spravodajské služby mali dôkazy o opaku. Informoval o tom dnes denník Washington Post.
Podľa amerických vládnych činiteľov nájdené dve prívesné vozidlá používal Irak pri biologickom zbrojnom programe. Prezident George W. Bush 29. mája 2003 deklaroval ďalší úspech. "Našli sme zbrane hromadného ničenia," vyhlásil.
Tvrdenie o mobilných zbrojných laboratóriách opakovali vysokí predstavitelia USA ešte celé mesiace s tým, že podporuje správnosť vojenského zásahu proti režimu Saddáma Husajna vzhľadom na hrozbu jeho zbraní hromadného ničenia. Žiadne sa v Iraku nikdy nenašli.
Tajná misia Pentagónu však len dva dni pred vyhlásením Busha zaslala do Washingtonu svoje zistenia o tom, že mobilné laboratóriá nemajú nič spoločné s biologickými zbraňami.
Washington Post o tom informoval s odvolaním sa na vládnych činiteľov a zbrojných expertov, ktorí sa zúčastnili na misii alebo o nej priamo vedeli. Nemenovaný americký spravodajský predstaviteľ pre tlačovú agentúru Reuters potvrdil existenciu správy, podľa neho však obsahovala len predbežné závery, ktoré bolo treba posúdiť.
Trojstranovú správu z terénu a následnú 122-stranovnú záverečnú správu utajili a založili, uviedol Washington Post.
Autorov správ - deviatich amerických a britských civilných odborníkov - poslala do Bagdadu Obranná spravodajská služba (DIA). Jej hovorca pre denník uviedol, že závery tímu neboli ignorované, ale zahrnuté do práce Irackej prieskumnej skupiny (ISG), ktorá viedla oficiálne pátranie po irackých zbraniach hromadného ničenia.
Správy tímu sú naďalej utajené, podľa denníka však jeho členovia dospeli k jednomyseľného záveru, že mobilné laboratóriá "nijako nesúviseli s ničím biologickým". ISG usúdila, že prívesné vozidlá boli "nepraktické" pre výrobu biologických zbraní a pravdepodobne ich využívali na výrobu vodíka pre meteorologické balóny.