Paríž/Londýn/Viedeň/Zürich 10. apríla (TASR) - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány bude môcť pravdepodobne zostať vo funkcii po tom, čo socialisticko-liberálna koalícia zvíťazila v prvom polčase boja o priazeň maďarských voličov. Tak vyhodnotil výsledky nedeľňajšieho prvého kola parlamentných volieb v Maďarsku konzervatívny parížsky denník Le Figaro.
V materiáli pod názvom Maďarská ľavica vedie periodikum vyzdvihuje, že sa úradujúci predseda vlády môže stať prvým premiérom krajiny, ktorému sa po páde komunizmu podarí získať dôveru voličov aj na druhé volebné obdobie bez prerušenia.
Le Figaro sa domnieva, že aktuálny líder opozície, expremiér Viktor Orbán musí v nasledujúcich dvoch týždňoch vynaložiť maximálne úsilie pre úspech v druhom kole volieb, pretože môže toho veľa stratiť. Po 18 rokoch na čele FIDESZ Viktor Orbán oznámil, že v prípade volebnej porážky odstúpi z čela strany, pripomínajú parížske noviny.
Kým Viktora Orbána možno považovať za stúpenca protekcionistickej hospodárskej politiky, Ferenc Gyurcsány nechce Maďarsko chrániť pred konkurenciou, ale postarať sa o jeho víťazstvo v konkurenčnom prostredí, vyzdvihuje Le Figaro jeden z rozdielov medzi oboma súpermi.
Napriek predbiehaniu sa kandidátov v niekedy demagogických prísľuboch čaká podľa analytikov na víťaza neodkladné bolestivé znižovanie rozpočtových výdavkov v svetle plánovaného vstupu Maďarska do eurozóny v roku 2010, uzatvára Le Figaro.
---
Londýnsky denník The Financial Times reaguje na výsledok prvého kola maďarských volieb formuláciou, že by v krajine muselo dôjsť k výraznému zvratu na to, aby sa politická budúcnosť opozičného lídra Viktora Orbána nestala otáznou.
Podľa rovnakého zdroja je pravdepodobné, že rozhodujúci význam pre zachovanie súčasnej koalície bude mať viac ako šesťpercentný zisk slobodných demokratov. Navyše, pravica nemusí získať väčšinu v parlamente ani po prekonaní hranice zvoliteľnosti Maďarským demokratickým fórom (MDF), dodáva britský hospodársky denník.
---
Rakúske verejnoprávne elektronické médiá informovali takisto o víťazstve vládnych socialistov v prvom kole maďarských parlamentných volieb, avšak za prekvapujúci označili triumf Maďarského demokratického fóra (MDF), ktoré sa dostalo do parlamentu napriek nelichotivým predpovediam prognostikov.
Na margo oboch hlavných súperov ORF uvádza, že kým vláda pod vedením Ferenca Gyurcsánya mieni krajinu otvoriť globalizácii, opozícia okolo Viktora Orbána propaguje ekonomickú politiku opierajúcu sa o národné záujmy, vrátane napríklad deklarovaného zoštátnenia nedávno privatizovaného letiska v Budapešti.
Podľa rovnakého zdroja hrozí Maďarsku valutová kríza, ak zodpovední rozhodným spôsobom nevystúpia proti vysokému rozpočtovému deficitu a schodku platobnej bilancie. Aj v tomto prípade experti upozorňujú, že víťaz volieb bude musieť podstatne znížiť výdavky krajiny.
Viedenský denník Kronen-Zeitung označuje za prekvapenie prvého kola prekonanie prahu zvoliteľnosti hneď štyrmi subjektmi.
Na nutnosť zavedenia prísnej reštriktívnej politiky v nasledujúcich rokoch, ktoré budú sprevádzať bolestivé zmeny v sociálnej oblasti, upozornil čitateľov spravodajca ďalšieho rakúskeho denníka Kurier. Konrad Kramar pripomenul v tejto súvislosti, že rozpočtový deficit prevyšuje v Maďarsku už šesť percent HDP, čo má priamy dôsledok v odložení vstupu do eurozóny. O veľkolepých prísľuboch jednotlivých politických strán v predvolebnej kampani spravodajca konštatuje, že väčšina maďarských voličov vie o ich nereálnosti.
Zodpovednosť za "drámu maďarského deficitu" padá podľa budapeštianskej spravodajkyne liberálneho rakúskeho denníka Der Standard Kathrin Lauerovej na vlády Viktora Orbána (1998-2002) i jeho socialistického nástupcu Pétera Medgyessyho (2002-2004). Aj ona vo svojej analýze píše o drastických opatreniach na stabilizáciu ekonomiky, ktoré bude musieť prijať budúci víťaz volieb.
---
O výsledkoch prvého kola hlasovania maďarských voličov priniesol materiál svojho pražského spravodajcu aj renomovaný denník Neue Zürcher Zeitung, ktorý však zrejme kvôli uzávierke nemal k dispozícii skutočne čiastkové konečné výsledky. Autor tohto článku zdôraznil, že bez ohľadu na výsledok zostáva v Maďarsku zachovaná bipolárna politická elita vzhľadom na veľkú väčšinu hlasov pre MSZP a FIDESZ.
6 le žab