
Paríž 10. apríla (TASR) - Jedenásť týždňov po začiatku rozsiahlych protestov proti reforme pracovného práva vo Francúzsku dnes prezident Jacques Chirac ustúpil tlaku odborov a študentov. Oznámil, že vláda nahradí ustanovenia o tzv. prvej pracovnej zmluve (CPE) opatreniami na podporu mladých ľudí znevýhodnených pri hľadaní si zamestnania.
Chiracov úrad uviedol, že k novelizácii zákona dôjde "na návrh premiéra" Dominiqua de Villepin. Detaily návrhu predstaví vláda neskôr v priebehu dňa, lídri odborov by mali reagovať po schôdzke popoludní. Jeden zo študentských vodcov už hovoril o "historickom víťazstve po historickej mobilizácii".
Pre Villepina je stiahnutie kľúčovej časti reformy závažným úderom. Nový zákon presadzoval ako spôsob riešenia vysokej nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi, podľa oponentov by však neprípustne znížil ich pracovné záruky. CPE umožňoval zamestnávateľom prepustiť pracovníkov do 26 rokov bez odôvodnenia počas dvojročnej skúšobnej lehoty.
Premiér odôvodnil ustúpenie tým, že protestné akcie "ohrozovali bezpečnosť" študentov a skúšky. Na strane študentov i firiem podľa neho neboli vytvorené nevyhnutné podmienky "dôvery a pokoja" na uplatňovanie CPE. Dôraznou reformou chcel rýchlo zasiahnuť pri rastúcej nezamestnanosti mladých ľudí. Vyjadril ľútosť, že to "nepochopili všetci".
Odborové a študentské zväzy vládu minulý týždeň varovali, že ak nezruší CPE do 17. apríla - začiatku jarnej prestávky zasadnutia parlamentu - zvolajú ďalšie celonárodné protesty a štrajky. Vláda pristúpila ku kompromisu po následných rokovaniach s odborármi.
Rozhodnutiu vlády tiež predchádzali vnútorné spory medzi jej hlavnými troma predstaviteľmi: Chiracom, Villepinom a ministrom vnútra Nicolasom Sarkozym.
Noviny Le Monde informovali, že poslanci vládnucej strany a ministri pripravili kompromis na základe existujúceho zákona, Villepin ho však odmietal prijať.
Okrem toho podľa viacerých médií Chirac dvakrát osobne zastavil publikáciu rozhovorov, ktoré Sarkozy poskytol denníku Le Figaro, pretože Villepin v prípade ich zverejnenia hrozil rezignáciou. Sarkozy, ktorého ambíciou je stať sa prezidentom, si v rozhovoroch údajne pripísal veľkú časť zásluh za riešenie krízy.