Brno 9. apríla (TASR) - Povodie Labe a Vltavy chcú po tohtoročných jarných záplavách znásobiť investície do protipovodňových stavieb. Celkovo vynaložia 5,5 miliardy českých korún.
Približne 13 miliárd korún budú stáť protipovodňové opatrenia na Dyjsko-svrateckej sústave a na rieke Morave a jej prítokoch. Podniky rátajú hlavne s vybudovaním ochranných hrádzí, utesnením podloží a zabezpečením mobilného hradenia. Na financovaní by sa mal podľa nich z väčšej časti podieľať štát.
Škody z tohtoročných povodní zatiaľ vyčíslené nie sú. Odhadujú sa na necelé dve miliardy Kč. Najväčšie škody budú na zničených brehoch neupravených tokov a v nánosoch v korytách riek.
V nasledujúcich rokoch budú vodohospodári na Vltave posilňovať najmä schopnosti nádrží zadržiavať vodu, zväčšovať prietočnú kapacitu riečnych korýt a zamerajú sa aj na stavbu mobilných hradení v obciach a mestách.
Na dolnom toku Labe by hlavná časť investícií mala ísť na vybudovanie ochranných hrádzí, utesnenie podloží a mobilného hradenia stien. Na ďalšie tri roky chystá Povodie Labe projekty protipovodňových stavieb asi za 3,5 miliardy Kč. Je to zhruba päťkrát viac, než koľko ide do protipovodňových stavieb v plánovacom období 2002-2006. Hlavná časť opatrení za takmer dve miliardy korún je plánovaná v úseku dolného Labe od Mělníka po hranicu s Nemeckom.
Na financovaní ochrany pred povodňami by sa mal podľa Ministerstva poľnohospodárstva ČR do budúcnosti podieľať protipovodňový fond vo forme osobitného účtu. Vo fonde by sa mali zísť dve miliardy Kč zo štátneho rozpočtu, miliarda z privatizácie a sedem miliárd by predstavovala pôžička od Európskej investičnej banky. Konkrétna predstava je zatiaľ asi 10 miliárd Kč s tým, že je možné vklad navýšiť o ďalších päť miliárd. Fond by mal nadviazať na súčasný program prevencie pred povodňami. Definitívne o rozsahu protipovodňových stavieb v nasledujúcich štyroch rokoch rozhodne vláda.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) zt žab