Washington 12. marca (TASR) -USA budú pravdepodobne pokračovať vo vojenskej spolupráci s krajinami strednej Ázie a dokonca ju môžu aj rozšíriť aj po tom, ako vojna v Afganistane skončí. To by vytvorilo novú sféru vplyvu v oblasti, kde ešte pred desiatimi rokmi bola americká vojenská prítomnosť nemysliteľná, zhodujú sa americkí odborníci.
"Administratíva prezidenta Busha v súčasnosti zápasí s touto otázkou, pričom dlhodobý záujem Washingtonu v tomto regióne zostáva nejasný," tvrdí Andrew Hess z Tufts Univerzityďs Fletcher School. Podľa tohto odborníka bývalé sovietske stredoázijské krajiny pozerajú na vzťahy s USA ako na protiváhu ruského vplyvu a tiež ako na možnosť zvýšeniach ich bezpečnosti proti islamským militantom.
"Všetky tieto krajiny sú v horšej ekonomickej situáciu, ako boli pred pádom Sovietskeho zväzu," tvrdí Hess a spoluprácu s USA považujú za možné riešenie ich situácie.
Uzbeckého prezidenta Islama Karimova dnes vo Washingtone prijme minister zahraničných vecí Colin Powell a neskôr v Bielom dome prezident George W. Bush. Okrem možností hospodárskej spolupráce budú v popredí otázky dodržiavania ľudských práv. Prezident Bush prijme dnes aj ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Ivanova a média sa domnievajú, že "na stole" sa objaví aj pred niekoľkými dňami zverejnená správa pre Kongres, ktorá hovorí o možnosti použitia jadrových zbraní proti siedmim krajinám, vrátane Ruska.
Spojené štáty sa skontaktovali s Uzbekistanom okamžite po 11. septembri, pretože potrebovali základňu pri Afganistane. V tom čase ešte nebola podpora Pakistanu evidentná. Od vlaňajšieho októbra je v Uzbekistane umiestnených asi tisíc amerických vojakov - uvádzajú oficiálne zdroje Pentagónu, ale iné zdroje spomínajú oveľa vyšší počet. Okrem toho USA majú jednotky na letisku v Kirgizsku - iba nedávno sa uskutočnilo kirgizskoamerické protiteroristické cvičenie. Americkí vojaci sú aj Tadžikistane.
V strednej Ázii majú Američania údajne 60 tisíc vojakov. Washington nedávno strojnásobil svoju zahraničnú pomoc Uzbekistanu, ktorá teraz predstavuje 160 miliónov dolárov. Pred týždňom tamojšia vláda po prvý raz súhlasila s vytvorením nezávislej organizácie, ktorá sleduje dodržiavanie ľudských práv v krajine.
(spolupracovník TASR William Guard) žab