Viedeň 7. apríla (TASR) - Rómovia stále patria medzi najdiskriminovanejších ľudí v Európe, vyhlásilo dnes Monitorovacie centrum pre rasizmus a xenofóbiu so sídlom vo Viedni.
Rómom je bežne upierané právo na základné potreby, vrátane zamestnania, bývania, vzdelania a zdravotnej starostlivosti, hovorí sa v správe agentúry EÚ, kontrolujúcej prejavy rasizmu.
"Rómovia stále patria medzi najdiskriminovanejšie skupiny v Európe," zdôraznila v predvečer Svetového dňa Rómov riaditeľka centra Beate Winklerová. Uviedla, že príslušníci tejto etnickej skupiny žijúci v mnohých z 25 členských štátov Európskej únie sú vystavení "systematickej diskriminácii". Zároveň vyzvala na väčšiu politickú vôľu vzdať sa predsudkov a na intenzívnejšie úsilie pomôcť európskej rómskej komunite, aby sa dostala z odsúdeniahodnej chudoby.
V Európe žije približne 6,2 milióna Rómov, z toho 4,6 milióna v strednej a východnej Európe. Vyplýva to z odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu, patriacej do organizačných štruktúr OSN.
V roku 1990 na globálnej konferencii Medzinárodnej rómskej únie so sídlom v Prahe bol 8. apríl ustanovený ako "deň zamyslenia sa". Medzinárodná rómska únia združuje organizácie snažiace sa o zmiernenie neutešenej situácie v radoch rómskej populácie.
V správe o rómskej problematike, ktorú monitorovacie centrum EÚ vydalo minulý rok, sa hovorí, že nezamestnanosť Rómov v niektorých nových členských štátoch únie, ako je Slovensko, Česká republika či Maďarsko, sa pohybuje až na úrovni 90 percent. K najväčšej diskriminácii podľa Winklerovej dochádza v prípadoch, keď si Rómovia chcú prenajať alebo kúpiť nehnuteľnosť.
Štúdie ukazujú, že pre väčšinu obyvateľstva sú "najnechcenejšou" skupinou ako susedia, pričom zvlášť kritická je teritoriálna segregácia. Rómovia podľa monitorovacieho centra dostávajú tiež podpriemernú lekársku starostlivosť.
Rómovia sú etnickou skupinou, ktorá má s najväčšou pravdepodobnosťou korene v severných častiach indického subkontinentu. V súčasnosti žijú väčšinou v južnej a východnej Európe. V posledných desaťročiach však desiatky tisíc z nich migrovali na západ v úsilí nájsť prácu a lepšie životné podmienky.
2 dem ed