Rím 7. apríla (TASR) - V Taliansku sa v nedeľu a pondelok (9. a 10. apríla) uskutočnia všeobecné voľby. Prinášame prehľad hlavných predvolebných tém a postojov oboch hlavných koalícií - stredopravej premiéra Silvia Berlusconiho a stredoľavej Romana Prodiho:
EKONOMIKA
Berlusconi pripisuje ekonomické problémy a stagnáciu Talianska globálnym trendom ako sú medzinárodný terorizmus a rastúce ceny ropy, podľa Prodiho ide tiež o výsledok slabej hospodárskej politiky vlády.
Berlusconiho koalícia sľubuje znížiť dane firmám a rodinám. Chce podporovať väčšiu konkurenciu v kľúčových sektoroch ako bankovníctvo, poisťovníctvo, energetika a telekomunikácie. Prisľúbil zníženie verejných výdavkov a vytvorenie milióna nových pracovných miest s cieľom plnej zamestnanosti.
Prodi chce zintenzívniť boj proti daňovým únikom a čiastočne obnoviť dedičskú daň, ktorú zrušil Berlusconi. Plánuje podporovať trvalé pracovné zmluvy namiesto krátkodobých, liberalizovať verejné služby či posilniť protimonopolný úrad.
IRAK
Berlusconi napriek domácemu nesúhlasu podporil vojenský zásah v Iraku, kam po zosadení Saddáma Husajna poslal asi 3000 talianskych vojakov na pomoc s obnovou krajiny. Vlani ich začal postupne sťahovať, v súčasnosti je ich v Iraku okolo 2600.
Berlusconiho vláda prisľúbila stiahnutie vojakov do konca roka, v Iraku ich má nahradiť civilná misia. Očakáva sa, že Berlusconi bude pokračovať v politike pevných vzťahov s Washingtonom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Prodi bol proti vojne v Iraku a prisľúbil čo najskoršie stiahnutie zvyšných vojakov z krajiny. Namiesto pevného spojenectva s Washingtonom chce zlepšovať pozíciu Talianska v Európe a spoluprácu na posilnení medzinárodného profilu EÚ.
RODINA
Kontroverznou otázkou je právne uznanie nemanželských párov, vrátane homosexuálnych. Prípadné návrhy budú vystavené dôraznému odporu Vatikánu a katolíckych strán v oboch koalíciách.
Berlusconiho koalícia túto myšlienku odmieta s tým, že jej rodinná politika sa sústredí na heterosexuálne manželské páry. V snahe zvýšiť pôrodnosť chce pokračovať v mimoriadnej finančnej podpore rodín s novorodencami a pomôcť mladým párom s platením nájomného.
Prodiho koalícia napriek nejednotnosti sľubuje občianske zväzky homosexuálov, avšak bez práva na adopciu. Prodi má tiež vlastnú verziu "novorodeneckej prémie" a sľubuje pomoc mladým párom so získavaním hypoték.
INFRAŠTRUKTÚRA
Berlusconiho vláda spustila rozsiahly program pre zlepšenie infraštruktúry najmä na zaostalejšom juhu Talianska. K projektom za 125 miliárd eur patrí most spájajúci Sicíliu s pevninou a výstavba vysokorýchlostnej železnice medzi Turínom a francúzskym Lyonom, ktorá viedla k násilným protestom obyvateľov alpského údolia, kde železnica povedie.
Prodiho Únia prisľúbila napriek interným rozporom dostavbu spojenia Turín-Lyon, nesúhlasí však s niektorými ďalšími projektmi. Mostu medzi Sicíliou a Kalábriou za 4,6 miliardy eur označila za zbytočný a pridrahý. Pred zvažovaním jeho výstavby treba podľa Prodiho zlepšiť systém diaľnic na juhu.
KONFLIKT ZÁUJMOV
Polemiku v tejto oblasti vyvoláva to, že Berlusconi je najbohatším mužom Talianska a vlastníkom mediálneho impéria, do ktorého patrí najväčšia súkromná televízna spoločnosť v krajine, ako aj podiely v oblastiach poisťovníctva, nehnuteľností a publikácie.
Berlusconiho vláda presadila zákon o konflikte záujmov, podľa ktorého zastávanie verejnej funkcie nie je zlučiteľné s riadením firmy, nie však jej vlastníctvom. Prodiho koalícia označila súčasnú právnu úpravu za nedostatočnú a prisľúbila tvrdšie zákony, hoci detaily neupresnila.