Lusaka 7. apríla (TASR) - Akútny nedostatok lekárov a sestier má za následok zbytočné choroby a úmrtia v mnohých rozvojových krajinách, keďže zdravotníci hľadajú prácu v bohatších krajinách. Varovala dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Viac ako štyri milióny profesionálnych zdravotníkov by bolo potrebných na zaplnenie voľných miest v zdravotníctve v 57 krajinách. Ide predovšetkým o Afriku a vidiecke oblasti Ázie, uviedla WHO vo svojej výročnej správe. Vyplýva z nej, že medzi najťažšie postihnuté krajiny patrí Ghana a Zimbabwe. Až 29 percent lekárov v Ghane pracuje v zahraničí, takisto ako 34 percent zdravotných sestier v Zimbabwe.
Generálny riaditeľ WHO Lee Jong-wok označil nedostatok pracovnej sily v zdravotníctve rozvojových krajín za kritický.
Najviac postihnuté krajiny, ktoré ročne prispievajú na zdravotnícku starostlivosť na osobu v priemere iba 33 dolárov, musia z rozpočtu vyčleniť na tento príspevok najmenej 43 dolárov v priebehu nasledujúcich 20 rokov. Jedine tak môžu krízu zastaviť, uviedla WHO.
Správa WHO upozornila na obrovské nerovnosti v globálnom zdravotníckom systéme, ktoré sa budú ďalej prehlbovať, keďže bohaté krajiny lákajú lekárov a sestry z chudobných štátov. Takýto vývoj má za následok aj prehlbovanie zdravotných kríz, napríklad v prípade AIDS, malárie alebo tuberkulózy.