Banja Luka 12. marca (TASR) - Neúspešný pokus mierovej jednotky SFOR o zatknutie Radovana Karadžiča zvýšil popularitu bývalého prezidenta medzi bosnianskymi Srbmi.
Okrem podporných plagátov sa krátko po dvojdňovej akcii Stabilizačných síl z prelomu februára a marca objavili tričká s vyobrazením Karadžiča a bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek Ratka Mladiča, ktorí od roku 1995 čelia žalobe haagskeho tribunálu OSN pre vojnové zločiny.
Tričká si najprv oblieklo pár divákov na futbalovom štadióne v Belehrade. V rovnakých tričkách cez víkend nastúpil futbalový tím "Mladí četníci" na amatérskom turnaji v severobosnianskom meste Brčko.
Četníci, srbskí nacionalistickí bojovníci počas druhej svetovej vojny, viedli boje s nacistickými okupantmi, Titovými komunistickými partizánmi aj chorvátsko-moslimskými ustašovcami.
Futbalový turnaj zorganizovalo miestne mládežnícke centrum a združenie študentov ekonomickej fakulty v Brčku pri príležitosti druhého výročia vytvorenia osobitného administratívneho obvodu.
Úrad vysokého reprezentanta (OHR) medzinárodného spoločenstva v Bosne Wolfganga Petrischa nápad s Karadžičovým portrétom na tričkách rozhodne odsúdil. "Považujeme to za hanebné a nechutné. Obžalovaní z vojnových zločinov by mali byť v Haagu, a nie na tričkách počas futbalového zápasu," povedal Petritschov hovorca Oleg Milišič.
Štatút Brčka, strategického prístavu na rieke Sáva, tvoriacej hranicu medzi Bosnou a Chorvátskom, nie je stále doriešený a mesto nepatrí žiadnej z bosnianskych entít - Srbskej republike (RS), ani moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny (FBaH). Na základe rozhodnutia medzinárodného spoločenstva z roku 2000 je Brčko autonómnym okresom pod kuratelou OSN.
Mnohí majitelia mobilných telefónov v RS sa bavia aj tým, že "mätú" pátračov po Karadžičovi. "Sedím s Radovanom," je podľa belehradského denníka Blic obľúbenou vetou v telefonických rozhovoroch. Uvedená replika odzrkadľuje všeobecné presvedčenie o tom, že USA pomocou technicky vyspelých špionážnych zariadení odpočúvajú telefonáty a pomocou špeciálneho programu na identifikáciu určitých kľúčových slov sa snažia Karadžiča lokalizovať. Hra na mačku a myš má elektronické systémy preťažiť.
Najbližší príbuzní Karadžiča tvrdia, že bývalý líder už niekoľko rokov mobilný telefón nepoužíva.