Viedeň/Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s odvolávaním ministrov veľmi neotáľa. Procesy s tým spojené sa preňho stali v uplynulých štyroch rokoch rutinou. Od jesene 2002, keď parlamentu predstavil svoju pôvodnú 15-člennú koaličnú vládu, požiadal prezidenta Ivana Gašparoviča až desaťkrát o vymenovanie nového ministra, napísala dnes rakúska agentúra APA.
Ani jedna z týchto výmen nebola vynútená opozíciou. Väčšinou k nim došlo po sporoch medzi koaličnými partnermi alebo vo vnútri jednej koaličnej strany.
Dopady výmen ministrov mali pozitívny účinok pre Dzurindu, nie však pre koalíciu ako takú. Zatiaľ čo premiér si svoje postavenie upevňoval, súdržnosť koalície klesala.
V septembri 2003 odvolal Dzurinda z postu ministra obrany svojho dlhoročného straníckeho kolegu Ivana Šimka. Ten odišiel s piatimi poslancami z Dzurindovej SDKÚ a založil Slobodné fórum, ktoré odlákalo SDKÚ takmer polovicu voličov. Koalícia stratila väčšinu v parlamente a musela sa spoliehať na podporu nezávislých poslancov. Táto udalosť však posilnila Dzurindovo postavenie v SDKÚ.
Rozpory v Aliancii nového občana viedli k odchodu piatich jej ministrov z vlády. Ako posledný odišiel šéf ANO Pavol Rusko z postu ministra hospodárstva, ktorého obvinili z pochybných finančných operácií.
Spor o zmluvu s Vatikánom vyústil vo februári do demisie troch ministrov z KDH. Až v tomto bode stroskotalo Dzurindovo umenie nájsť parlamentnú väčšinu na ten-ktorý účel. Nezostalo mu nič iné ako súhlasiť s predčasnými voľbami.
Ako posledný musel opustiť Dzurindov tím minister kultúry František Tóth, pretože použil štátne peniaze na propagandu svojej strany Nádej. Jeho odvolaním mohol Dzurinda ukázať, že sa pridŕža princípu "čistoty v politike".
Je možné, že Dzurinda pred voľbami ešte uskutoční zmeny v zložení svojho tímu. Nespokojnosť s reformou zdravotníctva je veľká a hľadanie vinníka sa už možno v zákulisí rozbehlo. Voľba by mohla padnúť na ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, uzatvára APA.