Káhira 5. apríla (TASR) - Najvyšší predstavitelia tajných služieb viacerých arabských krajín a Turecka absolvovali tajné stretnutia s cieľom koordinovať stratégie svojich vlád v prípade prepuknutia občianskej vojny v Iraku a zablokovať zasahovanie Iránu do vývoja v Iraku. V utorok to vyhlásili arabskí diplomati.
Štyria nemenovaní diplomati citovaní agentúrou AP uviedli, že v priebehu uplynulých pár týždňov sa niekoľkokrát stretli šéfovia spravodajských služieb Bahrajnu, Egypta, Jordánska, Kuvajtu, Saudskaj Arábie, Spojených arabských emirátov a nearabského Turecka. Na stretnutiach hodnotili situáciu v Iraku vypracúvali plány, ako predísť negatívnym dopadom sektárskeho konfliktu v Iraku na región.
Diplomati z viacerých hlavných miest blízkovýchodných krajín uviedli, že z rozhovorov vylúčili Irán a Sýriu.
"Oni sú súčasťou problému, nie jeho riešenia," povedal jeden z diplomatov krajiny, ktorá sa na rozhovoroch zúčastňuje.
Ako dodal, predstavitelia sa sústredia na navrhovaný dialóg medzi USA a Iránom a jeho dopadmi prípadnej "americko-iránskej dohody" na Arabov a Turecko.
Správy z arabskej tlače naznačujú, že prípadná dohoda medzi Washingtonom a Teheránom by bola na úkor Arabov.
Arabské krajiny, prevažne sunnitské a tradične podozrievavé voči šiitskému Iránu, majú veľké obavy z - podľa ich presvedčenia - rastúceho vplyvu Iránu v Iraku. Šiiti tvoria asi 60 percent irackej populácie.
Turecko, krajina sunnitských moslimov, sa obáva rozdelenia Iraku na sektárske a etnické entity, čo by podporilo separatistické ambície tureckých Kurdov.