Budapešť 3. apríla (TASR) - Dunaj v Budapešti bude podľa vodohospodárov kulminovať v utorok pri 860 centimetroch, doteraz najvyšší stav namerali v roku 2002, keď hladina rieky stúpla na 848 cm. Do podchodu metra na Batthyányovom námestí presakuje voda zo stien, prevádzku metra pod Dunajom zatiaľ nezastavili.
Takmer každá významnejšia maďarská rieka stúpa, pohotovosť je na celkovej dĺžke vyše 3000 kilometrov, z toho na 730-kilometrovom úseku platí najvyšší - tretí stupeň povodňovej aktivity. Dodnes evakuovali 458 osôb, ohrozených je 9000 budov. Kvôli záplavám Dunaja sa nemožno po ceste dostať do šiestich obcí pod Dunajským oblúkom.
V Budapešti obmedzili premávku prímestskej železnice HÉV, pretože pri Margitinom moste presakuje na trať voda. Pre povodeň skrátili aj trasu električky nad peštianskym nábrežím. Margitin ostrov chránia vrecami naplnenými pieskom.