Berlín 3. apríla (TASR) - Ľadovcový vrt v Antarktíde, hlboký tri kilometre, je zdrojom nových informácií o klimatických zmenách v minulosti, tvrdia vedci z európskeho výskumného tímu.
Bádatelia, medzi ktorých patria aj odborníci z Inštitútu pre polárny a námorný výskum Alfreda Wegenera v nemeckom meste Bremerhaven, testovali ľadovec starý 740.000 rokov. Výsledky ich práce publikuje odborný časopis Nature.
Vrt, ktorého realizácia sa začala v decembri 2004 v rámci Európskeho projektu na výskum antarktického ľadu (EPICA), odhalil viac než osem po sebe nasledujúcich striedaní sa studených a teplých období. Stal sa tak najhlbším súvislým "ľadovým archívom", aký bol kedy vyvŕtaný.
Vedci skúmali v ľade koncentráciu chemických prvkov z aerosolových častíc, zanášaných do Antarktídy vetrom. Zistili, že rozloha ľadovcového šelfu okolo pevninskej Antarktídy sa menila v závislosti na teplote. Výsledky vedeckého bádania ukázali, že južný cíp Južnej Ameriky bol jeden čas značne suchší a veternejší než dnes. To malo za následok, že do Antarktídy sa dostalo viac prachu. Jeho čiastočky poskytovali výživné látky pre chaluhy a riasy v morských vodách tohto regiónu. Počas chladnejších období však nie je badať nárast v počte organizmov.
Informácie získané z vrtu naznačujú, že počas období klimatických zmien sa Zem správa podľa určitých pravidiel. Ich poznanie môže pomôcť pri vytváraní modelov a predpovedí do budúcnosti, hovorí Hubertus Fischer z Wegenerovho inštitútu.