Budapešť 29. marca (TASR) - Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Ľubomír Bulík odovzdal 29. marca v Budapešti na pôde Veľvyslanectva SR ďakovné listy a medaily predstaviteľom maďarských orgánov, ktoré sa zúčastnili záchranných prác po tragickej havárii slovenského vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce.
"Som veľmi rád, že až na dvoch ľudí, ktorých som mal možnosť vidieť priamo pri záchranných a vyšetrovacích prácach tu v Maďarsku, tu vidím všetkých. Som rád, že prijali toto pozvanie, a že sa zúčastnili odovzdania ocenení, ktoré sme pripravili za slovenskú stranu, pretože sme presvedčení u nás doma, že im to právom patrí," povedal pre TASR Bulík po podujatí, na ktorom bol prítomný aj náčelník generálneho štábu maďarskej armády András Havril. Sú to ľudia, ktorí priamo riadili záchranné a vyšetrovacie práce na území Maďarska, alebo priamo plnili tie najbezprostrednejšie úlohy v časovom strese. Podľa Bulíka sa museli v tom prostredí vyrovnať nielen so zimou, ale aj s obrovskou ľudskou tragédiou, ktorú mali neustále pred očami.
"Snažíme sa v súčasnej dobe doriešiť otázku vyšetrovania, tak, aby to bolo naozaj objektívne, aby sme vylúčili v budúcnosti možné opakovanie sa takejto tragédie," zdôraznil na margo vyšetrovania príčin nešťastia. Povedal, že to nie je jednoduché. "Samozrejme sme neustále pod tlakom médií, ale nielen médií, preto máme porovnané takéto vyšetrovania aj so zahraničným, a ukazuje sa, že je to samozrejme rozdielne, ale všade je to oblasť, ktorej sa venujú mimoriadne dôsledne a nedbajú práve na čas, ktorý k dispozícii majú," poznamenal.
Ako dodal, takéto vyšetrovanie zaberie čas. Nejde len o vyšetrenie samotných prístrojov, telesných pozostatkov, ale tá najdôležitejšia časť je otázka technického vyšetrenia vraku lietadla, a to v súčasnej dobe prebieha.
Sú na to rôzne špeciálne techniky, kde sa využívajú tie najnovšie možnosti technológií a tieto vyšetrenia vyžadujú určitý čas, a pokoj. "Tí ľudia, ktorí na tom priamo robia, by nemali byť zaťažovaní otázkami, výpoveďami, vypracovaním rôznych správ pre tlač a médiá, ale mali by sa naplno venovať tejto práci, aby vylúčili akýkoľvek omyl. Samozrejme s tým cieľom, aby keď sa tieto informácie dajú dohromady, sa mohlo úplne jasne povedať, že čo bolo príčinou tejto hroznej katastrofy," podčiarkol náčelník generálneho štábu. Slovenský vojenský špeciál An-24 sa zrútil 19. januára krátko po 19.30 h pri maďarskej obci Hejce asi päť kilometrov od slovenských hraníc. Lietadlo letelo z kosovskej Prištiny do Košíc. Na palube bolo 43 osôb, z nich 28 vojakov vracajúcich sa v rámci rotácie z vojenskej misie KFOR v Kosove, sedem osôb poskytujúcich metodickú pomoc a osem členov posádky. Nehodu prežil iba jediný človek - Martin Farkaš z Popradu.