Teherán 2. apríla (TASR) - Irán dnes oznámil, že v rámci týždňových vojenských manévrov v Perzskom zálive úspešne odpálil najrýchlejšiu podvodnú raketu na svete schopnú zničiť obrovské vojenské lode a ponorky.
"Úspešný test najrýchlejšej podvodnej rakety na svete sa uskutočnil počas tretieho dňa vojenského cvičenia Svätého proroka," oznámila štátna televízia.
V Iráne vyrobená raketa dosahuje pod vodou rýchlosť 360 km/h, povedal generál Alí Fadáví, zástupca veliteľa námorníctva Revolučných gárd.
Fadáví raketu označil za najrýchlejšiu na svete, dosahuje však rovnakú rýchlosť ako ruská VA-111 Škval, vyvinutá v roku 1995 a podľa predpokladov najrýchlejšia na svete - tri- až štyrikrát rýchlejšia ako torpédo.
Zatiaľ nie je známe, či iránska raketa, ktorú ešte nepomenovali, vychádza z konštrukcie Škvalu.
"Má veľmi silnú hlavicu určenú na údery proti veľkým ponorkám. Dokonca aj keď senzory nepriateľského plavidla raketu identifikujú, žiadne plavidlo tejto rakete nemôže uniknúť kvôli jej vysokej rýchlosti," povedal Fadáví štátnej televízii.
Z prvých informácií nie je známe, či je raketa schopná niesť jadrovú hlavicu.
Skúšku vykonali počas veľkých vojenských manévroch desaťtisícov príslušníkov elitných Revolučných gárd v Perzskom zálive a Arabskom mori.
V piatok v rámci cvičení Irán pokusne odpálil raketu Fadžr-3 schopnú vyhnúť sa radarom a zasiahnuť svojimi hlavicami viacero cieľov súčasne.
Vojenské manévre a skúšky rakiet zorganizovali v čase rastúceho napätia medzi Iránom a Západom okolo jadrového programu Teheránu. USA a ich spojenci sú presvedčení, že cieľom Iránu je zostrojiť atómovú bombu. Teherán tieto obvinenia popiera a trvá na mierovom charaktere svojho jadrového programu.
Bezpečnostná rada OSN vyzvala Irán, aby preukázateľne zastavil svoj program obohacovania uránu. Predstavitelia Teheránu však vyhlásili, že aktivity okolo obohacovania sú "nezvratné".
Irán spustil vlastný program vývoja zbraní počas vojny s Irakom z rokov 1980-88, aby tak kompenzoval dopady zbrojného embarga USA. Od roku 1992 Irán vyrobil vlastné tanky, obrnené transportéry, rakety a stíhačky.