New York 2. apríla (TASR) - Tisíce prisťahovalcov do USA a ich podporovateľov pochodovali v sobotu s vlajkami mnohých latinskoamerických krajín v New Yorku na podporu práv imigrantov.
Dav vyše 10.000 ľudí prešiel mostom z Brooklynu do Manhattanu s pokrikmi ako "Všetci sme Američania" a transparenty so španielskymi a anglickými nápismi ako "Nie sme zločinci" či "Práva imigrantov sú ľudské práva".
Demonštrácia v New Yorku bola najväčšia z viacerých, ktoré sa konali po Spojených štátov. Účastníci protestovali proti imigračnému zákonu, o ktorom diskutuje Kongres v čase rastúceho znepokojenia nad nelegálnym prisťahovalectvom.
Prudká diskusia o záležitosti pred novembrovými čiastkovými voľbami je dilemou pre prezidenta Georgea W. Busha, ktorý od Kongresu napriek ostrému odporu vlastných republikánov žiada schválenie nového programu pre zahraničných robotníkov.
Snemovňa reprezentantov prijala v decembri zákon, podľa ktorého by mali byť ilegálni prisťahovalci a ich napomáhatelia klasifikovaní ako zločinci. Hovorí tiež o výstavbe vyše 1100-kilometrového plotu na americko-mexickej hranici.
Senát diskutuje o alternatívnej verzii zákona s cieľom poskytnúť dočasným pracovníkom a nelegálnym imigrantom možnosť časom sa stať občanmi USA. Sprísňuje tiež kontrolu nad dodržiavaním imigračných predpisov vo firmách a vytvára nový program pre zahraničných pracovníkov, ktorý presadzuje prezident Bush.