Brusel 11. marca (TASR) - Európska únia dnes šesť mesiacov po teroristických útokoch na New York a Washington potvrdila svoju plnú solidaritu s USA a boj proti terorizmu označila za svoj prioritný cieľ.
"Globálny boj proti terorizmu predstavuje viac ako kedykoľvek predtým prioritný cieľ pre EÚ, ktorá potvrdzuje svoje odhodlanie pracovať v každej oblasti s cieľom zabrániť opakovaniu podobných udalostí," uviedli dnes ministri zahraničných vecí európskej pätnástky, ktorí rokovali v Bruseli.
Šéf belgickej diplomacie Louis Michel na rokovaní prostredníctvom listu navrhol, aby EÚ urýchlene vyslala ministerskú misiu do Iraku, ktorá by mala presvedčiť irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby rešpektoval rezolúciu OSN a umožnil návrat jej expertov na odzbrojenie do krajiny.
Podľa Michela by to mala byť "posledná šanca" pre Irak, aby sa vyhol vojenským útokom. Michel v liste žiada, aby sa touto témou zaoberali šéfovia štátov a vlád na summite v Barcelone 15. a 16. marca.
Ministri sa dnes v Bruseli dohodli, že zintenzívnia diplomatické a politické úsilie s cieľom obnoviť mierový proces na Blízkom východe. V sobotu na summite v Barcelone by mali lídri pätnástky prijať ambiciózne vyhlásenie, podľa možnosti odsúhlasené aj partnermi z USA, Ruska a arabských krajín.
Napriek vážnemu znepokojeniu z vývoja v uplynulých dňoch privítali dnes šéfovia diplomacií "iskierku nádeje" na zastavenie špirály násilia medzi Izraelom a Palestínčanmi.
"Sme nesmierne znepokojení, situácia je veľmi vážna a úmrtia a utrpenie sú neprijateľné," vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní španielsky minister Josep Piqué.
Šéfovia diplomacií sa však nedohodli kvôli nesúhlasu Nemecka na zvýšení priemernej pomoci EÚ rozvojovým krajinám na 0,39 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2006. EÚ sa pritom už pred troma desaťročiami zaviazala v rámci OSN poskytovať na rozvojovú pomoc 0,7 percenta svojho HDP, v roku 2000 však táto pomoc predstavovala len 0,33 percenta.
Ministri dnes diskutovali tiež o priebehu prezidentských volieb v Zimbabwe - podľa predbežnej správy, ktorú si vypočuli, prebehli chaoticky a neboli spravodlivé. Žiadne závery však EÚ dnes neprijala a rozhodla sa situáciu v krajine ďalej pozorne monitorovať. Šéfovia diplomacií jednoznačne podporili stanovisko Európskej komisie, ktorá minulý týždeň odsúdila americké rozhodnutie uvaliť až 30-percentné clá na dovoz ocele a podala proti tomu sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu. O pripravovaných odvetných opatreniach informoval ministrov komisár pre obchod Pascal Lamy.
Veľkú časť rokovania venovali ministri príprave barcelonského summitu, ktorý bude venovaný najmä ekonomickým a sociálnym otázkam. Ministri sa zhodli na tom, že aj stretnutie s predstaviteľmi kandidátskych krajín v Barcelone by malo byť zasvätené týmto témam a nemalo by sa zaoberať všeobecnými problémami rozšírenia, ako jeho financovanie, prístupové rokovania alebo časový plán.
Ministri diskutovali aj o vývoji na Balkáne. Rozhodli, že osobitným predstaviteľom EÚ v Bosne a Hercegovine bude britský lord Ashdown. Šéfom policajnej misie v Bosne a Hercegovine, ktorej vedenie prevezme EÚ 1. januára 2003, bude podľa dnešného rozhodnutia Dán Sven Christian Frederiksen.
V utorok sa v rámci zasadania ministrov uskutoční rokovanie asociačnej rady EÚ a Slovenska za účasti šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana. Posudzovať bude stav príprav SR na členstvo v únii, ale nevyhne sa zrejme ani otázkam ako Benešove dekréty, zákon o zahraničných Maďaroch či vývoj po septembrových voľbách.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh