Varšava 1. apríla (TASR) - Kanonizácia - svätorečenie - pápeža Jána Pavla II. by sa podľa slov rímskeho preláta Maura Parmiggianiho mohlo teoreticky uskutočniť už pri vyhlásení zosnulého pápeža za blahoslaveného.
"Ako zákonodarca cirkvi má pápež, prirodzene, právo celý proces svätorečenia skrátiť," povedal Parmiggiani dnes v juhopoľskom Krakove. V katedrále mesta, v ktorom Karol Wojtyla pôsobil ako biskup, sa dnes po piatich mesiacoch ukončil čiastkový poľský proces beatifikácie Karola Wojtylu.
Cirkevní sudcovia sa pokúšajú držať sa predpisov cirkevného práva a najskôr nájsť dokázaný zázrak pre blahorečenie, až potom hľadať ďalší zázrak pre svätorečenie, vysvetlil Parmiggiani.
"Pápežovi však prináleží prijímať slobodne rozhodnutia, ktoré prekračujú kánonické právo. Takýto krok sa zdôvodňuje nezvyčajnými okolnosťami," povedal rímsky prelát.
Proces blahorečenia Jána Pavla II. sprevádza doteraz nevídaný záujem veriacich.
Ani táto skutočnosť však neovplyvnila prácu tribunálu, povedal poľský duchovný Slawomir Oder, ktorý - ako takzvaný postulátor, t.j. pápežov advokát - viedol doterajší proces blahorečenia. Oder nevylúčil, že po blaho- alebo svätorečení uložia relikvie Jána Pavla II. v katedrále na vrchu Vavel. "Poľsko a Krakov sú miestami, kam by sa relikvie mali dostať," povedal Oder.
Po smrti Jána Pavla II. sa vyskytli najskôr správy, že srdce poľského pápeža nájde miesto svojho posledného odpočinku práve v Krakove.
Oder sa vracia späť do Ríma s dvoma zväzkami výpovedí z krakovského procesu blahorečenia. Pred tajne pracujúcim súdnym tribunálom vypovedalo viac ako 100 svedkov, ktorí informovali o živote a osobe Karola Wojtylu. Na verejnosť prenikla správa, že pred tribunálom vypovedali aj dvaja bývalí poľskí prezidenti - generál Wojciech Jaruzelski a Aleksander Kwasniewski.
3 20 jč ed