Brusel 11. marca (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes v Bruseli nedohodli na zvýšení rozvojovej pomoci po tom, ako Nemecko odmietlo prijať návrh na navýšenie priemernej pomoci EÚ rozvojovým krajinám na 0,39 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2006.
EÚ sa pritom už pred troma desaťročiami zaviazala v rámci OSN poskytovať na rozvojovú pomoc 0,7 percenta svojho HDP, v roku 2000 však táto pomoc predstavovala len 0,33 percenta.
Najmä Švédsko, Dánsko a Holandsko žiadajú výraznejšie navýšenie pomoci, Španielsko s cieľom dosiahnuť dohodu prišlo s kompromisným návrhom 0,39 percenta, pričom každá krajina by musela dosiahnuť úroveň aspoň 0,33 percenta. Tento návrh podporila dnes väčšina krajín, vrátane Británie a Francúzska.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer sa však dnes postavil proti návrhu s tým, že táto výška je nezlučiteľná s rozpočtovou disciplínou EÚ. Hoci Berlín je "v zásade" pripravený podporiť návrh predsedníctva, najskôr si to musí prekonzultovať v rámci vlády, vyhlásil Fischer.
Španielsky minister Josep Piqué napriek nedohode na tlačovej konferencii oznámil "výrazný pokrok" a rovnako ministri Francúzska a Portugalska potvrdili, že dohoda pätnástky je na dosah. Piqué verí, že sa ju podarí dosiahnuť vo štvrtok ešte pred summitom v Barcelone (15.-16. marca).
EÚ poskytla v roku 2000 na rozvojovú pomoc EÚ 25,4 miliardy dolárov, čo predstavovalo 0,33 percenta jej celkového HDP. Zároveň to však bola viac ako polovica celosvetovej pomoci rozvojovým krajinám.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem