Haag/Belehrad 11. marca (TASR) - Svedectvom kosovského Turka dnes proces s juhoslovanským exprezidentom Slobodanom Miloševičom pred haagskym tribunálom OSN vstúpil do štvrtého týždňa.
Saqir Thac, 48-ročný roľník z dediny Mamuša na juhu provincie, opisoval deportácie a násilnosti páchané srbskými silami.
"Armáda prišla a začala strieľať do niektorých domov v dedine. Ukryli sme sa v jaskyniach, ale sedem ľudí - traja Turci a štyria Albánci zahynuli," vyhlásil. Asi o týždeň neskôr srbskí policajti prikázali 12 miestnym Turkom, aby so svojimi nákladnými autami odišli do mesta Mališevo, vzdialeného asi 20 kilometrov, a odviezli odtiaľ kosovskoalbánskych utečencov na hranice s Albánskom. "Povedali nám, aby sme ich odviezli rovno do Albánska, nič iné sme nemohli robiť," povedal Thac, ktorý bol jedným z tucta vodičov. Konvoj sa zastavil v dedine Žur, asi šesť kilometrov od hraníc, lebo cesty boli preplnené utečencami, dodal svedok.
Pri krížovom výsluchu Thaca sa Miloševič pokúsil predstaviť obyvateľov Mamuše ako "lojálnych občanov Srbska", ktorí dobrovoľne "pomáhali etnickým Albáncom v presune na bezpečnejšie miesto" pred náletmi NATO.
Miloševič požiadal Thaca, aby potvrdil, že spolu s 15.000 ďalšími kosovskými Turkmi sa v apríli 1999 v meste Prizren zúčastnil na demonštrácii proti NATO. Thac vyhlásil, že Turci boli "prinútení k účasti na zhromaždení".
Thac poprel, že by vedel o prítomnosti albánskych povstalcov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) v jeho dedine, dodal, že sám nepoznal žiadneho člena UCK. Svedok tiež povedal, že nevie o útokoch UCK proti etnickým Turkom.
"Zdá sa, že tento svedok nevie nič o ničom, len o tom, že pomáhal skupine kosovských Albáncov dostať sa z Kosova," komentoval Miloševič Thacovu výpoveď.
x x x
Florence Hartmannová, hovorkyňa hlavnej prokurátorky Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carly del Ponte, vyhlásila, že žaloba je spokojná s doterajším priebehom Miloševičovho procesu. Dodala, že spôsob, akým sa obžalovaný bráni, prokuratúru neprekvapil.
"Napriek komentárom, že Miloševič získava body, proces proti nemu nie sú olympijské hry, na ktorých sa každý deň získavajú body a medaile. Dôležitý bude rozsudok, či je Miloševič vinný alebo nie," povedala Hartmannová v rozhovore pre dnešné vydanie belehradského denníka Blic.
Hartmannová dodala, že prokuratúra nie je prekvapená Miloševičovou "dobrou obhajobou a kvalitou krížových výsluchov svedkov". Hovorkyňa vyjadrila presvedčenie, že aktívnou účasťou na procese Miloševič fakticky uznal legitimitu haagskeho tribunálu.
Podľa Hartmannovej cieľom prokuratúry je najprv dokázať, že zločiny boli spáchané. Dodala, že vo fáze procesu, v ktorej pôjde o osobnú zodpovednosť Miloševiča, budú mať najdôležitejšiu úlohu "zasvätenci", osoby z najbližšieho okolia bývalého lídra.
Miloševič pred ICTY čelí trom žalobám vzneseným v súvislosti s konfliktmi v Chorvátsku (1991-95), Bosne (1992-95) a Kosove (1998-99). Žaloby obsahujú spolu 66 obvinení z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy (v súvislosti s Bosnou). Proces sa začal 12. februára prerokúvaním kosovskej žaloby a odhaduje sa, že potrvá minimálne dva roky. V prípade uznania viny v akomkoľvek z bodov žaloby Miloševičovi hrozí doživotné väzenie.
4 2 12 20 ari pel